Diffusion based burst super resolution
Difüzyon ile seri çekim süper çözünürlük
- Tez No: 850478
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde difüzyon modelleri, tek bir görüntüye koşullanarak yüksek kaliteli gö- rüntüler üretmektedir. Ancak süper çözünürlük problemi bir ters problem olduğu için birden fazla doğru geriçatım mümkündür ve tek doğru çözüm yoktur. Seri çekim sü- per çözünürlük literatüründe, geriçatım sonuçlarını gerçek sonuca yakınsamak için, hızlı bir şekilde peş peşe çekilen çoklu görüntüler kullanılmaktadır. Bu tez, difüzyon modellerini çoklu girdi alacak şekilde uyarlamak için yöntemler önermektedir; bu sa- yede modellerin geriçatım kalitesi potansiyel olarak artacaktır. Ek olarak, bu tezde süper çözünürlük problemindeki ve önerilen uyarlama yöntemlerindeki zorluklar de- taylı bir şekilde incelenmekte ve olası çözümler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Current diffusion modeling approaches generate high-quality images by condition- ing on a single image. However, super-resolution is an inverse problem, with multi- ple possible correct reconstructions, lacking a unique solution. In order to converge generated images closer to the actual high-resolution image, multiple input images captured in a quick burst are used in the burst super-resolution literature. This thesis proposes several ways to adapt diffusion models to leverage multiple inputs, thereby potentially improving their reconstruction quality. In addition, inherent challenges in both the super-resolution problem and proposed adaptations are also examined in detail, and possible solutions are discussed.