Dördüncü mertebeden diferansiyel operatör denklemin green fonksiyonu ve özdeğerlerinin asimtotik ifadesi
Green function and the asymptotic expression of fourth order differential operator equation
  1. Tez No: 85048
  2. Yazar: SEDA KIZILBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Dördüncü mertebeden diferansiyel operatör denklemin Green fonksiyonu ve özdeğerle- rinin asimtotik ifadesi adlı çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. ilk bölüm de y“ + a4y = f(x), 0 < x < oo y”(0) - ay' (0) = 0 y“'(0)-&y(0) = 0 sınır değer probleminin Green fonksiyonu incelenmiş ve problemin çözümü bu Green fonksiyonu yardımıyla y(x)= /°°G(x^,a)/(0^ Jo şeklinde gösterilmiştir. İkinci bölümde ise H ayrılabilir Hilbert uzayı ve Q(x), x in [0, oo) aralığından alınmış herbir değerinde tersi kompakt olan normal operatör,a,6 herhangi reel sabitler olmak üzere,£2(0, 00; H) Hilbert uzayında y”(0)-ay'(0) = 0 y“'(0)-6y(0) = 0 ivsınır şartlarıyla verilen y ”+ Q(x)y + ^y, O < x < oo diferansiyel operatör denklemin Green fonksiyonu ve y'v + P{x)y“ + Q{x)y + \ıy = 0, 0 < a: < oo y”(0) - ay' (0)=0 y"'(0)-&y(0) = 0 sınır değer probleminin Q(x) = Q*(x),Q(x) > I, P(x) = P*(x), \\P(x)Q=*'+e(x)\\ < C, (C = const, e > 0) olması halinde özdeğerlerinin asimptotik ifadesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our thesis consists of two paxts. In the first part Green function of boundary value problem y + a4y = f(x), 0 < x < oo y“(0) - ay' (0) = 0 y'”(0)-6y(0) = 0 was studied it is shown that the solution of the problem can be written Jo by the help of this Green function. In the second part in 1*2(0, oo;H) space where H is seperable Hilbert space and Q(x) whose inverse is compact,is normal operator where Vx ? [0, oo),a,b are arbitrary real constants, Green function of the differantial operator equation y'v + Q(x)y + fiy, 0 < x < oo are examined in the boundary conditions of y“(0) - ay' (0) = 0 y”'(0)-6y(0) = 0 VIAlso the eigenvalues of asympthotic expression of y'“ + P(x)y”+ Q{x)y + fj,y = f(x), 0 < x < oo y (0) - ay (0) = 0 y"'(0)-6y(0) = 0 the boundary value problems when Q(x) = Q*(x), Q(x) > I, P(x) = -P*(x), \\P(x)Q=^+e(x)\\ < C, (C = canst, e > 0). vu