Lastik üretiminde katkı elemanlarının özelliklere etkisi
The Impact of tire ingredients on its characteristics
  1. Tez No: 85049
  2. Yazar: ÜMİT KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN MARŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yirminci yüzyılın başından beri gelişmekte olan elastomer malzemeler, kimya biliminin toplum yaşantısına yaptığı en büyük katkı olarak değerlendirilmektedir. Oda sıcaklığından, parçalanma sıcaklığına kadar oldukça geniş bir saha içerisinde elastik özellik gösteren çapraz bağlanmış polimerik malzemeler elastomer malzemelerdir. Kauçuklar çapraz bağlanmamış ama çapraz bağlanabilme özelliğine sahip, yani vulkanize olabilen polimerlerdir. Çapraz bağlanmanın özellik değişimlerine etkisi büyüktür. Çapraz bağlama için gerekli olanlar ise; kauçuk karışımı, sıcaklık, basınç ve zamandır. Bu ortamların sağlandığı koşullarda en iyi özellikte malzemeler üretmek doğal sonuç olacaktır. Kauçuk ürünleri geçmişte toplumlarca geniş bir biçimde kullanılmış ve günümüzde en geniş biçimde ihtiyaç duyulan araç ve gereçlerin imalinde artan bir oranla kullanılmaya devam etmiştir. Tarihsel gelişim içinde kauçukların işleme şekilleri ve teknolojisi bilimsel bir şekilde gelişirken, bu malzemelerin bol ve ucuz üretilebilmeleri konularında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Kauçuğun kükürt ile vulkanizasyonunun 120 yılı aşkın süredir bilinmesine rağmen; kükürt ve hızlandırıcı ihtiva eden kauçuk karışımının ısıtılmasında meydana gelen reaksiyonlar ve değişiklikler kısmen bilinmemektedir. Günümüzde yeni malzemeler için yeni yöntemlerin gerekli olması ve yeni teknolojilere gerek duyulmasına en önemli etkenler; bilinmeyenleri keşfetmek, enerjiyi ekonomik sağlamak, işçilik maliyetlerini düşürmek, çevre kirliliğini önlemek vb. amaçları taşımaktadır. Enerji ve maliyetlerin artışı, ekonomideki politika değişiklikleri bazı yeni malzemelere ilgiyi arttırıp hızlı talepler doğurabilmektedir. Kauçuk her ne kadar bu ihtiyaçları karşılayabilecek bir malzeme olsa da başka malzemelerle örneğin; plastik, kompozitler, alüminyum ve diğerleriyle bu konularda rekabet edebilmelidir. Kauçuğun kendi payını koruyabilmesi elde edilen ürünlerin performansına ve rekabet parametrelerine bağlıdır. Kauçuklardan üretilen taşıt lastiklerindeki gelişmeler de bu parametrelere bağlı olarak değişim göstermiştir. Üretimde; kaliteyi arttıran ve hataları en aza indirgemeyi hedefleyen politikalar radyal lastiklerin konvansiyonel lastiklere üstün olmasını sağlamıştır. Lastiklerde memnuniyetsizlik yaratan durumlar ise uniform lastik üretmeye verilen önemle giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT tt is considered that elastomer materials which developed since the beginning of 20th century were one of the most valuable effect on human life. Elastomer materials are crosslink polimeric materials whieh are elastic from the range of room temperature to penetration temperature. Rubbers are not crosslink but have the ability of to be so» means vulcanizable polimers. The crosslinks have high effect on characteristics' changes of materials. The requirements to be crosslink are; compound mix, temperature» pressure and time. Under the right conditions, to produce materials at the best performance is absolute. Products made from compound have been common used products in the history and now, has increasing usage levels at the manufacturing of many tilings, In the history, compound mixing compositions and technology were improved with scientific methods and also it became possible to produce them easily and cheap. Altough it is known since 120 years that compound is a result of sulphur vulcanization, there are still guestions about some reactions and changes during compound (composed of sulphur and accelerator) milling. Today new investigation technology is required to discover and produce new materials because it is aimed to get than at economic energy levels with low labor costs and by environmental protection. Increasing energy consumption levels and costs, policy changes at economy can create rapidly increasing demands to new materials, Altough compound has the ability of satisfying these needs, it must compete with other materials such as plastics, composites, aluminium and others. It is competition power depends on the performance of products made from compound and competition parameters to keep its place in the market The performance of tires made by compound, presents changes depending on these parameters. Policies aimed to improve quality brought forward radial tires to conventional tires in the market Some tire problems are also reduced by giving importance to uniformity of tire. IV