Yönetim yapılarında kullanılan bilişim teknolojileri ve mimari etkileri
Information technologies, used in management buildings and architectural effects
- Tez No: 85047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
TEZ OZETI Günümüzde, Bilgi ve İletişim Teknolojilerindeki gelişimler sonucu, toplumlar globalleşme ve gelişen teknolojilere adapte olabilme gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalmışlardır. Bu hızlı gelişimin hedefi; daha hızlı bilgilenme ve daha hızlı iletişim kurabilme ilkelerinden yol alarak toplumu yeniden şekillendirmektir. Söz konusu global değişim, bireylerden kurum ve kuruluşlara kadar tüm iş yapış biçimlerini, düşünce anlayışlarını değiştirmekte, dolayısıyla eylem ve fonksiyonların barındığı mimari mekanları da önemli ölçüde etkilemektedir. Araştırmanın amacı; Bilişim Teknolojilerinin mekansal etkilerini saptamak ve özellikle mimari gelişimi süresince Bilişim Teknolojilerinin doğrudan etkisi altında kalmış yapı türü olması dolayısıyla, Yönetim Yapılarındaki yeni tasarım girdilerini ve mekan organizasyonundaki değişimleri araştırmaktır. Yönetim Yapıları kapsamında, 16.yy dan günümüze, ofisler ve yönetim yapılarına paralel gelişen Büişim Teknolojileri ve etkileri araştırılmıştır. Borsa binaları ve finansal ofisler, gelişen radikal ofis anlayışları - Özgür Ofis, Uydu Ofis, Home-Office, Back Office, vb.- Bilişim Teknolojilerinin mimari mekanlara etkileri açısından araştırılmıştır. Araştırma, öncelikle BUişim Teknolojisi araçlarının gelişimi ve mimari tasarımı etkileyen genel kullanım alanlarının araştırılması ile başlamıştır.. Araştırmada Yönetim Yapıları, mimari değişime uğradığı zaman dilimleri kapsamında araştırılarak, değişimleri karşılaştırmalı örneklerle saptanmıştır.. Belirlenen zaman dilimlerinde, BUişim Teknolojisi araçları ve dolayısıyla gelişen ofis ekipmanlarının mekana etkileri araştırılmıştır.. BUişim TeknolojUerinin, Yönetim Yapılarında, ofis, arşiv, toplantı mekanlarına ve cephe kurgularına etkileri örneklerle sunulmaktadır.. Ofis kavramındaki değişimler, 21. yy 'in yeni ofis yaklaşımları; 'Ev Ofis, Uydu Ofis, Özgür Ofis* gibi Teknolojik donanımlı ofis türleri örneklerle araştırılmıştır.. Özellikle, Bilişim Teknolojilerinin büyük ölçüde etkisi altında kalan Borsa Binalarında belirli tarih dilimlerindeki mekansal ve organizasyonel değişim ve gelişim örneklerle sunulmaktadır. Araştırmanın değerlendirilmesi sonucunda, ileride araştırma konusu olabilecek yeni konu başlıkları, 'Mimarhk-Büişim Teknolojileri' etkileşimlerinin araştırılmalarının devamı açısından önem taşımaktadır. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, societies are faced with sanctions such as adaptation to growing technologies and globalization as a result of the developments in Information and Communication Technologies. The target of this rapid development is to reform the society through principles of more rapid information obtaining communication building. The global Change, changes all the working manners and the mentality of thinking of individuals as well as associations and establishments, and the architectural spaces which involve those actions and functions are also highly affected. The purpose of the research is to determine the special effects of Information Technologies and to search the changes in space organization and the new design inputs in Management Buildings which are the type of buildings under the direct influence of Information Technologies. Since 16th century, the Information Technologies, which grow in parallel to offices and Management Buildings, and their effects are searched in the content of Management Buildings. The Exchange Buildings and Financial offices, the growing radical office concept - Free Office, Satellite Office, Home Office, Back Office, etc. - are searched in terms of the effects of Information Technologies to the architectural spaces. The research has started first with the development of the Information Technology instruments and the searching of the general usage spaces that affect the architectural design.. The Management Buildings are searched according to the segments in which they are faced with the architectural changes, and the changes are determined with comparative models.. The Information Technology instruments and the effects of growing office equipment to the place are searched in those determined time segments.. The effects of Information Technologies to office, archive, meeting spaces and front assemblies in Management Buildings are presented with examples.. The changes in the office concept, the new office approaches of the 21st century : 'Home Office, Satellite Office, Free Office', types of offices with technological equipment are searched with models.. In the Exchange Buildings, which are especially affected by the Information Technologies, the special and organizational changes and developments in specific time segments are presented with exao$âes. As a result of the evaluation of the research, the new topics which may be future research subjects are important as the continuation of the researches of 'Architecture- Information Technologies' interactions. X(i