Determination of enteric virus removal capacities of wastewater treatment plants with varying processes
Farklı proseslere sahip atık su arıtma tesislerinin enterik virüs giderim kapasitelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 850493
  2. Yazar: CANSU ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT İÇGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde göz ardı edilen büyük halk sağlığı sorunlarından biri de virüsler tarafından kirlenmiş su kaynakları yüzünden oluşan hastalıklardır. Bu hastalıkların en bulaşıcı ve tehlikeli olanlarından Gastroenterit ve Hepatit A, özellikle çocuklarda ve yaşlılarda yüksek ölüm oranları olan hastalıklardır. Virüsler, bu hastalıkların başlıca etkenleridir ve Enterovirüs, Adenovirüs, Rotavirüs ve Norovirüs, Gastroenterite yol açan ve Hepatit A virüsü de Hepatit A hastalığına yol açan virüs çeşitleridir. Atık sular iyi arıtılmadığı takdirde bu virüslerin atık su arıtma tesislerinden çevreye salınımı mümkündür. Ancak atık su arıtma tesislerinde virüs giderimi henüz çok iyi çalışılmadığından dolayı, bu türlerin arıtım öncesinde ve sonrasındaki çevre akıbetleri hakkında yeterli bilgi yoktur. Bu sebeple, bu çalışmada atık su arıtma tesislerinin virüs giderim verimlilikleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonları ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
One of the major public health problems that is overlooked today is diseases caused by water sources contaminated by viruses. Gastroenteritis and Hepatitis A, which are the most contagious and dangerous of these diseases, are diseases with high mortality rates, especially in children and the elders. Viruses are the main agents of these diseases and Enterovirus, Adenovirus, Rotavirus and Norovirus, and Hepatitis A virus which also causes Gastroenteritis , are virus types that cause Hepatitis A disease. In case of wastewater is not treated well, it is possible to release these viruses from wastewater treatment plants to the environment. However, since virus removal in wastewater treatment plants has not been studied very well, there is not enough information about the environmental fate of these species before and after treatment. Therefore, in this study, virus removal efficiencies of wastewater treatment plants will be investigated by real-time polymerase chain reactions.