Investigation of virucidal and antiviral effects of inositol on murine norovirus-1 strain as a norovirus surrogate and developing a standard operation plan (SOP)
İnositolün noroviruslara vekil olarak murine norovirus-1 suşu üzerine virusidal ve antiviral etkinliğinin araştırılması ve standart çalışma planı (SOP) geliştirilmesi
- Tez No: 762551
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN GARGILI KELEŞ, DR. AHMET SAİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Public Health, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyogüvenlik ve Biyoemniyet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Noroviruslar (NoV), Caliciviridae ailesine ait zarfsız ve enterik viruslardır. Noroviruslar hayvan sağlığını, halk sağlığını ve biyogüvenliği ciddi derecede tehdit eden patojenlerdir. Bu çalışmada endojen ve doğal bir yapıya sahip olan myo-inositolün noroviruslara karşı potansiyel etkileri araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, myo-inositolün murin makrofaj hücreleri üzerine sitotoksik düzeyi ve murin norovirus-1 (MNV-1)'e (norovirus ve diğer zarfsız RNA viruslarına vekil olarak) karşı etkileri belirlenmiştir. Ayrıca ülkemizdeki biyogüvenlik 2 düzeyindeki laboratuvarlara örnek teşkil edecek standart çalışma prosedürü hazırlanmıştır. Gereç ve yöntem: Farklı konsantrasyonlardaki myo-inositolün MNV-1'e karşı virüsidal ve antiviral etkinliği araştırıldı. Her iki metot için myo-inositolün CC50 (%50 sitotoksik konsantrasyon), VC50 (%50 virucidal konsantrasyon) ve SI (seçicilik indeksi) belirlenmiştir. Tüm denemelerde murine makrofaj hücre kültürü (RAW 264.7) kullanılmıştır. Çalışma sırasıyla sitotoksisite, virus titrasyon, virusidal ve antiviral deney aşamalarından oluşmaktadır. Bulgular: CC50 ve VC50 sırasıyla 0.373 ve 0.0362 mg/ml olarak bulunmuştur. myo-inositol sadece 0.25 mg/ml dozunda antiviral etkinlik göstermiştir. seçicilik indeksi (SI) ise virusidal aktivite için 9.7 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Bu çalışma myo-inositolün murine makrofaj hücresive murine norovirus üzerine etkilerini ortaya koymuştur. Sonuçlar bilimsel literatüre katkı sağlarken, aynı zamanda noroviruslar için hazırlanan standart çalışma prosedürleri biyogüvelik 2 düzeyindeki laboratuvarlar için bir örnek teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Noroviruses (NoVs) are non-enveloped and enteric viruses belonging to the Caliciviridae family. Noroviruses are a pathogen that seriously threatens animal health, public health and biosafety. Therefore, it was aimed to examine the potential effects of myo-inositol as an endogenous and natural additive on noroviruses. For this purpose, the cytotoxic level of myo-inositol on murine macrophage cells and the effects of inositol against murine norovirus-1 (MNV-1) (as a surrogate for norovirus and other non-enveloped RNA viruses) were determined. Therefore, a standard operation plan (SOP) was set an example for the biosafety 2 level laboratories in our country. Material and methods: The effects of different concentrations of myo-inositol on MNV-1 strain were determined through two different methods as virucidal and antiviral. For both methods, CC50 (50% cytotoxic concentration), VC50 (50% virucidal concentration) and SI (selectivity index) were determined. For all experiments, murine macrophage cell culture (RAW 264.7) was used. The assays were respectively conducted as cytotoxicity assay, determination of virus titration, virucidal and antiviral assay. Results: CC50 and VC50 for myo-inositol was determined as 0.373 and 0.891 mg/ml. Antiviral activity of myo-inositol was observed only at the concentration of 0.25 mg/ml. SI was calculated as 9.7 for virucidal activity. Conclusion: Present study demonstrated the effects of myo-inositol on murine macrophage cells and murine norovirus as a surrogate for norovirus and other non-enveloped RNA viruses. As the results of this study contributed to scientific literature, the standard operation procedures, prepared to handle the norovirus, can be model for biosafety 2 level laboratories.