Sinüs-gordon açılım metodu ve uygulamaları
Sine-gordon method and its applications
  1. Tez No: 850507
  2. Yazar: ABDULHAMİT ŞAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANFER TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dalgaların yayınımını modelleyen Boussinesq denklemi, rölativite dalga denklemi olarak bilinen Klein-Gordon denklemi ve Burgers denklemi alışkanlar mekaniğinde, lineer olmayan akustikte, gaz dinamiğinde ve trafik akışı gibi uygulamalı matematiğin farklı alanlarında ortaya çıkan temel kısmi diferansiyel denklemlerdir. Bir boyutlu Burgers denklemi, Boussinesq denklemi ve rölativite dalga denklemini modelleyen Klein-Gordon denklemlerinin soliton çözümleri sine-Gordon açılım metodu ile elde edilmiştir. Bu metot ile elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Boussinesq equation, modeling the propagation of waves, the Klein-Gordon equation, also known as the wave equation of relativity, and the Burgers equation are fundamental partial differential equations appearing in various fields of applied mathematics, such as fluid mechanics, nonlinear acoustics, gas dynamics, and traffic flow. Soliton solutions of the Klein-Gordon equations, the one-dimensional Burgers equation and Boussinesq equation, known as relativity wave equation, were obtained by the sine-Gordon expansion method. The results obtained with this method were analyzed.