Eğitim bilişim ağı (EBA) platformu canlı ders uygulamasında yaşanan sorunlar ve olası nedenleri
Problems encountered in education information network (EBA) platform live lesson application and possible reasons
  1. Tez No: 850508
  2. Yazar: SERAP CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanlık tarihindeki gelişmeler toplumsal hayatın birçok alanında değişimi de beraberinde getirmiştir. Özellikle bilgisayar sistemlerinde yaşanan gelişmeler toplumsal hayatın bütün alanlarında etkisini göstermiştir. Çin'in Wuhan kentinde 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkilemesi üzerine devletler salgını kontrol altına almak, virüsün bulaşma hızını azaltmak amacıyla hayatın birçok alanında bazı kısıtlamalar uygulamak için harekete geçmişlerdir. Bu kısıtlamaların en önemlilerinden biri de örgün eğitim kurumlarında eğitime uzaktan eğitim faaliyetleri ile devam edilmesi gelmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı 2010 yılında başlattığı Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesinin alt projesi olan EBA platformunu hızlı bir şekilde revize ederek uzaktan eğitim faaliyetlerinde kullanmaya başlamıştır. Bu araştırma; pandemi döneminde örgün eğitim kurumlarında EBA platformu ile yürütülen çevrim içi derslerde ortaokul kademesindeki öğretmenlerin karşılaştığı sorunları ve olası nedenlerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Örneklem seçimi yaparken amaçlı örnekleme (purposeful sampling) yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda örneklem grubu olarak; 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Haymana ilçe merkezinde örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden 12 gönüllü öğretmen belirlenmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerine göre tasarlanmıştır. Örneklem grubu ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda uzaktan eğitimin yararları ve avantajları, salgın gibi olağanüstü durumlar düşünüldüğünde uzaktan eğitim faaliyetlerinin eğitim-öğretim etkinliklerinin ayrılmaz bir parçası olacağı görülmektedir. Bu yönüyle uzaktan eğitimin hedeflerine ulaşmasında birçok faktörün bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu faktörlerin analizlerinin yapılarak uzaktan eğitimde kaliteli ve etkili eğitim şartlarının sağlanması önem arz etmektedir. Bu nedenle araştırma bulgularında tespit edilen özellikle fırsat eşitsizliği ve öğrenme kayıpları gibi olumsuz durumların önüne geçilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in human history have brought changes in many areas of social life. Especially the developments in computer systems have had an impact on all areas of social life. States took action to impose some restrictions in many areas of life in order to control the epidemic and reduce the rate of transmission of the virüs after the coronavirus pandemic that emerged in Wuhan, China, in late 2019 and affected the whole world. One of the most important of these restrictions is the continuation of education in formal education institutions with distance education activities. The Ministry of National Education quickly revised the EBA (Education Information Network) platform, which is a sub-project of the Movement to Increase Opportunities and Improve Technology (FATIH) project launched in 2010, and started using it in distance education activities. This research was conducted to identify the problems and possible causes encountered by secondary school teachers in online courses conducted with the EBA platform in formal education institutions during the pandemic period.“Purposive Sampling Method”was used in sample selection. In this regard, as the sample group; in the 2022-2023 academic year, 12 volunteer teachers were selected from among the teachers working in formal education institutions in Haymana district center of Ankara province. The study was designed based on qualitative research methods. Face-to-face interviews were held with the sample group. The qualitative data obtained in the research were analyzed using the content analysis method. As a result of the analysis, it is demonstrated that distance education activities in terms of benefits and advantages will be an indivisible part of education and training activities in extraordinary situations such as pandemic situations. In this respect, it is understood that there are many factors in achieving the goals of distance education. It is important to ensure quality and effective education conditions in distance education by analyzing these factors. For this reason, it becomes necessary to prevent the negative situations identified in the research findings, especially inequality of opportunity and learning losses.