WC-12Co plazma sprey kaplamanın taşlama parametreleri optimizasyonu
The grinding parameters optimisation of WC-12Co plasma sprayed coatings.
  1. Tez No: 850512
  2. Yazar: MERVE GÖKÇE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Havacılık motorlarındaki parçaların mekanik performanslarını arttırmak için termal kaplamalar yaygın olarak kullanılır. Kaplamalar, yorulma dayanımını ve aşınma direncini arttırmak gibi pek çok avantaj sağlasa da, kaplama sonrası boyutsal toleranslarının geniş ve yüzey kalitesinin kötü olması nedeniyle kaplanıldığı haliyle kullanıma uygun değildir. Özellikle termal sprey kaplamalarda dar tolerans ve yüksek yüzey kalitesini sağlayabilmesi için taşlama işlemine ihtiyaç duyulur. Taşlama işlemi, üzerinde birçok aşındırıcı tanecik bulunan taşlama takımlarıyla yapılan bir talaşlı imalat yöntemidir. Taşlama işleminde, diğer imalat yöntemlerinde olduğu gibi girdiler ile faydalı ve faydasız çıktılar bulunmaktadır. Hedeflenen çıktıyı, istenilen zaman ve maliyette imal edebilmek için girdilerin uygun belirlenmesi önem taşımaktadır. Bugüne kadar taşlama üzerine yapılan araştırmalarda en çok iş mili devri, kesme derinliği, ilerleme ve kesme hızı parametrelerinin; iş parçasının mikro yapısı, yüzey kalitesi veya taşlama diskine gelen kuvvetler üzerinde etkisi incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, ender kullanılan özel bir kaplama olan WC-12Co kaplamanın silindirik taşlama işleminde iş mili devri, kesme derinliği, ilerleme, kesme hızı ve tane büyüklüğünün; yüzey kalitesi, malzeme kaldırma miktarı, takım aşınması ve mikro sertlik üzerinde etkileri Taguchi deney tasarım yöntemiyle incelenmiş ve mikroskop ile yüzey kalitesi görüntüleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Thermal Coatings are extensively used to increase mechanical performance in aero engines. The coatings are not suitable to used as coated because of their large dimensional tolerances and high surface roughness, although they provide increment fatigue strength and wear resistance. Especially thermal coatings need grinding process in order to satisfy tight dimensional tolerances and low Ra. Grinding is a machining method that is performed by grinding tools including numerous abrasives on. There is inputs, useful and unuseful outputs in grinding operation as with other manufacturing methods. In order to get aimed output in desired level of cost and time, determining inputs in optimum level has importance. Up to date, the effect of spindle revolution, feed, cutting velocity and depth of cut on the micro structure and surface roughness of work piece and forces of grinding tool has been investigated. In the scope of this thesis, the effect of spindle revolution, feed, cutting velocity, depth of cut and grit size on the surface roughness of workpiece, wear of grinding tool, material removal rate and micro hardness of WC-12Co thermal spray coating by Taguchi design in cylindrical grinding machine.