Çilekte melezleme ıslahı yöntemi ile F1 melez popülasyonlarının oluşturulması ve kurağa tolerans durumlarının belirlenmesi
Improving hybrid populations via cross-breeding method and evaluation of their tolerance levels to drought
- Tez No: 850513
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU YAŞA KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma 2021-2023 yetiştirme dönemlerinde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne araştırma ve uygulama alanlarında yer alan cam seralar ile doku kültürü laboratuvarlarında yürütülmüştür. Melezleme ıslahı programında; anne ebeveyn olarak 'Osmanlı', 'Kara', 'Tüylü', 'Albion', 'San Andreas', 'E22', 'Brillance', 'Ananassa' ile tozlayıcı olarak 'Albion', 'E22', 'San Andreas' ve 'Tüylü' çeşitleri ile 9 farklı melez kombinasyonu oluşturulmuş ve yapay melezlemeler kontrollü bir şekilde yapılmıştır. Bu tezde klasik melezleme ıslahı yöntemiyle elde edilen 9 farklı melez çilek kombinasyonundan elde edilen F1 bireylerinin in vitro koşullarda kurağa tolerans durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla in vitro koşullarda çimlendirilen F1 melez bireyleri PEG 6000 (Polietilen glukol) uygulaması ile yapay kuraklık stresi koşulları oluşturularak sürgün boyu, yaprak alanı, kardeş sayısı, kardeşlenme oranı, klorofil miktarı ve yaprak sıcaklığı kriterleri baz alınarak kurağa tolerans durumları belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre kontrol bitkiler ve strese tabi tutulan bitkiler karşılaştırılmıştır ve kurağa en dayanıklı olan bitkiler seçilmiş ve skala puanlaması yapılmıştır. En yüksek puanı Kara x E22 (26x12) melezi alırken, seçilmiş melez bireylerden 26x17 no'lu genotip söz konusu çeşitleri izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a glass greenhouse and tissue culture laboratories located at the research and application areas of Cukurova University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, during the 2021-2023 growing periods. In the breeding program; 'Osmanlı', 'Kara', 'Tüylü', 'Albion', 'San Andreas', 'E22', 'Brillance' and 'Ananassa' were used as maternal parents and 'Albion', 'E22', 'San Andreas' and 'Tüylü' were used as pollinators. Nine different hybrid combinations were conducted by artificial hybridizations under controlled conditions. In this thesis, it was aimed to determine the drought tolerance level of F1 individuals derived by nine different hybridization combinations. For this purpose, artificial drought stress conditions were conducted for F1 hybrid individuals which were in vitro germinated with the application of PEG 6000 (Polyethylene glycol). After PEG treatment, the drought tolerance level of strawberry hybrids were screened based on shoot length, leaf area, number of shoots, shooting rate, chlorophyll concentration, and leaf temperature. As a result of the study, control and stressed plants were compared and the plants most resistant to drought were selected. According to a scale scoring, Kara x E22 (26x12) hybrid genotype had the highest score followed by a hybrid selected from 26 x 17 cross combination.