Modification of mechanical properties of woven fabric reinforced composites by adding nonwoven fabric
Dokuma kumaş takviyeli polimer kompozitlerin mekanik özelliklerinin dokusuz kumaş ilavesiyle modifikasyonu
- Tez No: 850521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDEM İNCE, DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM İÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma kapsamında, kompozit numunelerin üretimi için E-cam fiberden yapılmış bez ayağı dokuma kumaş (300 gsm) ve dokusuz kumaşlar (100 gsm ve 150 gsm) sırasıyla katman ve ara katman olarak kullanılmıştır. Dokuma kumaşlar (12 kat) ve dokusuz kumaşlar (4-6-10 kat), dört farklı istif dizisinde çapraz serim (90⁰/0⁰) halinde istiflendi. Polyester matrisli E-cam fiber takviyeli kompozitler vakum infüzyon tekniği ile üretildi. Dokusuz ara katman barındırmayan kompozit numune referans kompozit olarak kabul edildi. Kompozitlerin fiziksel (kalınlık, yoğunluk ve lif hacimsel oranı) ve mekanik (çekme ve darbe) özellikleri belirlendi. Çekme testi 90˚ ve 0˚ yönünde uygulanmıştır. Referans kompozit numunesi en düşük kalınlığı ve en yüksek yoğunluğu gösterdi. Dokusuz ara katmanların ve daha yüksek alansal yoğunluğuna sahip ara katmanların kullanılması kompozitlerin yoğunluğunu azaltmış, kalınlığını artırmıştır. Çekme modülü ve mukavemeti sonuçları çözgü ve atkı yönleri için benzerdi. 150 gsm alansal yoğunluğa sahip dokusuz kumaşların 10 ara katmanlı olarak kullanıldığı numuneler her iki yönde de en düşük çekme modülü ve çekme mukavemeti göstermiştir. Toplam darbe enerjisi emilimi açısından, tamamen dokuma kumaştan oluşan kompozit, yapısında dokusuz ara katmanlar barındıran diğer kompozitlere kıyasla belirgin bir üstünlük sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, woven (plain, 300 gsm) and nonwoven (100 gsm and 150 gsm) fabrics made of E-glass fiber were used as layers and interlayers, respectively for the production of composite samples. The woven fabrics (12-layer) and nonwoven fabric (4-6-10-layer) were stacked in cross-layers (90⁰/0⁰) in four different stacking sequences. Polyester matrix E-glass fiber reinforced composites were produced by vacuum infusion technique. The composite sample having no nonwoven interlayers was accepted as reference. The physical (thickness, density and fiber volume fraction) and mechanical (tensile and impact) properties of the composites were determined. Also, tensile test was applied in 90˚ and 0˚ direction. The reference composite sample showed the lowest thickness and the highest density. The thickness of the composites was increased while the density was decreased by the use of nonwoven interlayers and interlayers with higher areal density. The tensile modulus and strength results were comparable for 90˚ and 0˚ directions. The samples including 10 layers nonwoven with 150 gsm areal density showed the lowest tensile modulus and tensile strength in both 90˚ and 0˚ directions. In terms of total impact energy absorption, the composite consisting totally of woven fabric exhibited an obvious superiority compared to the other composites including nonwoven interlayers.