Development of alkali barium glasses for hermetic applications
Sızdırmazlık uygulamaları için alkali baryum camlarının geliştirilmesi
- Tez No: 850522
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada; SiO2, Al2O3, LiO2, K2O, Na2O ve BaO sistemindeki alkali baryum camları, yüksek saflıkta tozlar kullanılarak eritme-soğutma tekniği ile hazırlandı. Bu camların hermetik mühürleme için uygunluğunu değerlendirmek amacıyla eritme işlemi laboratuvar koşullarında 1550 °C'de 30 dakika boyunca gerçekleştirildi. Değişen Na2O ve K2O içeriğine sahip altı farklı cam üretildi. Camlardaki toplam Na2O + K2O içeriği 15% sabit tutuldu ancak Na2O/K2O oranı ayarlandı. Camlar, yoğunluk, termal genleşme katsayısı (CTE) ve kimyasal dayanıklılık ölçümleri için dikdörtgen prizma şeklinde numuneler elde etmek için molibden kalıba döküldü. Sonuçlar, Na2O/K2O'da küçük bir değişikliğin bile cam özelliklerinde dikkate değer değişikliklere yol açtığını gösterdi. Cam pelletleri daha sonra argon gazı altında farklı mühürleme profilleri kullanılarak 304 paslanmaz çelik ile mühürlendi. Sonuçlar, mühürleme profili, mühürleme ve kristallenme sıcaklığı ile camın kompozisyonunun, alkali baryum camı ile 304 paslanmaz çelik arasında geliştirilen sıkıştırma mühürünün mikroyapısı üzerinde derin bir etkisi olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Alkali barium glasses in the SiO2, Al2O3, LiO2, K2O, Na2O, and BaO system were prepared using high-purity powders by the melt-quench technique to evaluate the compatibility of these glasses for hermetic sealing. The melting process took place at the laboratory conditions at 1550 °C for 30 min. Six different glasses with varying Na2O and K2O content were produced. The total Na2O + K2O content in the glasses was kept constant at 15 wt% but, the Na2O/K2O ratio was adjusted. Glasses were cast into a molybdenum mold to get rectangular prism shaped samples for the density, coefficient of thermal expansion (CTE), and chemical durability measurements. Results indicated that even a slight change in Na2O/K2O led to notable changes in the glass properties. Glass pellets were subsequently sealed with 304 stainless steel using different sealing profiles under argon gas. The results revealed that the sealing and crystallization temperature of the sealing profile, and the composition of the glass have a profound effect in the microstructure of the compression sealing developed between the alkali barium glass and 304 stainless steels.