İnşaat projelerinde satınalma ve tedarik zinciri yönetiminde kriptopara kullanımı
Use of crytocurrency for procurement and supply chain management in construction projects
- Tez No: 850520
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Özellikle 20nci yüzyılın başlarından itibaren büyük bir sıçrama gösteren teknolojik gelişmeler ve internet teknolojisinin de küresel ölçekte yaygınlaşma sürecine girmesiyle beraber hemen her süreçte olduğu gibi finansal odaklı proje yönetim şekilleri, ödeme süreçleri, yatırım yöntemleri gibi unsurlar üzerinde de önemli değişimler ve yenilikler görülmeye başlamıştır. Küresel ticaret ekosisteminin değişen ve gelişen dinamikleri içerisinde kriptoparalar kendilerine ayrı bir yer edinmeye başlamışsa da akademik araştırmalar açısından kriptoparaların farklı sektörlerdeki kullanım şekilleri, toplumun ve iş çevrelerinin kriptoparalara bakış açısı gibi konular üzerinde yeni çalışmalar yapılan konular olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında inşaat sektöründe kriptoparanın bir satın alma ve tedarik unsuru olarak kullanımına yönelik süreçlerin incelenmesiyle birlikte inşaat sektörü çalışanları ve yöneticilerinin kriptopara kullanımına yönelik eğilimlerinin araştırılması hedeflenmiştir. Araştırmanın uygulama süreci "araştırma kapsamının belirlenmesi, verilerin toplanması ve verilerin SPSS 26.0 istatistikel veri programı yardımıyla analiz edilmesi olmak üzere üç temel aşamadan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen verilere tanımlayıcı analizler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi testi (One Way ANOVA Test), Kruskall Wallis Testi ve çapraz tablo analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde Türkiye'de inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların çalışanları ve yöneticileri ile gerçekleştirilen ve 284 kişinin katılımıyla yürütülen bir anket çalışmasına ait bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre inşaat sektöründe inovasyon kapsamında değerlendirilebilecek unsurlara karşı belirgin bir ilginin olduğu ve özellikle tedarik sistemleri kapsamında internet altyapılı yaklaşımların öne çıktığı saptanmıştır. Bunun yanı sıra her ne kadar kriptopara kullanımı henüz yeteri kadar yaygınlaşmamışsa da bu inovatif ödeme ve yatırım yönteminin gelecekte pek çok geleneksel yöntemi yerini alabilecek bir potansiyele sahip olduğunun düşünüldüğü görülmektedir. Ayrıca kriptopara kullanımına yönelik denemeler yapma eğiliminin de geliştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the technological developments that showed a great leap especially since the second half of the 90s and the beginning of the 2000s and the global spread of internet technology, as in almost every process significant changes are also discussed over the issues like financial-oriented project management forms, payment processes, and investment methods and innovations have been noticed. Cryptocurrencies have started to take a separate place in the changing and developing dynamics of the global trade ecosystem, topics such as the use of cryptocurrencies in different sectors and the perspective of society and business circles on cryptocurrencies stand out as new study fields in terms of academic research. In this thesis, it is aimed to investigate the tendencies of the sector employees and managers towards the use of crypto money, together with the examination of the processes for the use of crypto money as a purchasing and supply element in the construction sector. The application process of the research consists of three basic stages: determining the scope of the research, collecting the data and analyzing the data with the help of SPSS 26.0 statistical data program. Descriptive analyzes, independent sample t-test, one-way analysis of variance test (One Way ANOVA Test), Kruskall Wallis Test and cross-table analyzes were applied to the data obtained within the scope of the research. In the application part of the research, the findings of a survey conducted with the employees and managers of companies operating in the construction sector in Turkey and conducted with the participation of 284 people were evaluated. According to the results of the research, it has been determined that there is a significant interest in the elements that can be evaluated within the scope of innovation in the construction sector and that internet-based approaches stand out especially within the scope of supply systems. In addition, although the use of cryptocurrencies has not yet become widespread enough, it is seen that this innovative payment and investment method has the potential to replace many traditional methods in the future. Also, it has been determined that the tendency to experiment with the use of crypto money has developed.