Entomopatojen bakteri ve fungusların gül yaprakbiti (Macrosiphum rosea (L.)) (Hemiptera : Aphididae) 'nin üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of entomopathogenic bacteria and fungi on the rose aphid (Macrosiphum rosea (L.)) (Hemiptera: Aphididae)
  1. Tez No: 850524
  2. Yazar: KÜBRA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSLAM SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Gül yaprakbiti Macrosiphum rosae (L.) (Hemiptera: Aphididae) gül yetiştirilen bölgelerde yaygın olup, önlem alınmadığı takdirde önemli oranda zarara neden olmaktadır. Bu çalışma Samsun ili gül yetiştiriciliği yapılan alanlardan toplanan gül yaprakbitine karşı entomopatojen fungus ve bakteri izolatlarının etkinliği test edilmiştir. Çalışmada 4 adet entomopatojen fungus izolatı (SS-3-KA, SS-7-1, HG-1, TR-106) ve 4 adet entomopatojen bakteri izolatları (2219, 2217, 271A, Akcakoca) kullanılmıştır. Fungus izolatlarının 1x104, 1x105, 1x106, 1x107, 1x108 spor/ml dozları ve Bakteri izolatlarının ise sadece 1x108 spor/ml dozu zararlıya karşı laboratuvar şartlarında denenmiştir. Çalışmalar 6 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme süresince uygulamalar günlük kontrol edilmiş ve ölü bireyler kaydedilmiştir. Çalışmada kullanılan fungus izolatları 3. gün sonunda ölüm oranları %1,67-%46,67 arasında değişmiştir. Bakteri izolatlarının sonuçlarına bakıldığında ise 7. gün sonunda ölüm oranları en düşük %53,33 olarak belirlenmiştir. En yüksek ölüm oranı 2219 izolatında 11. gün sonunda %78,33 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak çalışmada kullanılan fungus izolatlarının 1x108 dozunda tamamı 7. gün sonunda % 95'in üzerinde etki göstermiştir. Bakteri izolatlarından en etkili olanı ise 2219 kodlu izolat olmuştur. Özellikle fungusların Macrosiphum rosae kontrolünde kullanılabileceği görüşüne varılmıştır. Bu izolatların arazi şartlarında da zararlıya karşı denenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The rose aphid, Macrosiphum rosae (L.) (Hemiptera: Aphididae), is widespread in regions where roses are cultivated and can cause significant damage if not addressed. This study tested the effectiveness of isolates of entomopathogenic fungi and bacteria against the rose aphid obtained from rose cultivation areas in the Samsun province. Four entomopathogenic fungus isolates (SS-3-KA, SS-7-1, HG-1, TR-106) and four entomopathogenic bacteria isolates (2219, 2217, 271A, Akcakoca) were used in the study. Fungus isolates were applied in doses of 1x104, 1x105, 1x106, 1x107, and 1x108 spores/ml, and bacteria isolates were applied at a single dose of 1x108 spores/ml against the pest under laboratory conditions. The experiments were conducted with six replications. Throughout the trial period, applications were monitored daily, and dead individuals were recorded to determine the impact of the isolates on the pest. The mortality rates of the fungus isolates ranged from 1.67% to 46.67% on the third day of the study. The lowest mortality rate for the bacteria isolates was 53.33% on the seventh day, and the highest mortality rate was 78.33% for the 2219 isolate on the eleventh day. In conclusion, based on the dose-mortality results, the HG-1 isolate showed a mortality rate of 86.67% on the fifth day at a dose of 1x108, higher than the other isolates. The study demonstrated that the fungus isolates at a dose of 1x108 had an impact of over 95% on the seventh day. The most effective among the bacteria isolates was the 2219 isolate. It is suggested that fungi, especially the HG-1 isolate, can be used to control Macrosiphum rosae, and further testing in field conditions is necessary.