Kampana frenlerde frenleme momentini etkileyen konstrüktif ve tribolojik parametrelerin incelenmesi
An Investigation on constructional and tribological parameters effecting braking torque in drum brakes
  1. Tez No: 85053
  2. Yazar: İLKNUR KOCAŞ KOSİF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BOZACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sürtünmeli frenler grubundan kampana fren örneği alınarak Renault 9 taşıtı kampana freni üzerinde teorik ve deneysel araştırmalar yapılmıştır. Aracın fren sistemini belirlenen şartlarda simule edebilen bir deney düzeneği tasarlanarak imal edilmiştir. Kampana frenler için daha önceden belirlenmiş hesap yöntemleri incelenerek deneysel sonuçlar ile karşılaştınlmıştır. Teorik ve deneysel sonuçlar üzerinde sürtünen yüzeylerdeki tribolojik ve konstrüktif boyutların etkileri incelenmiştir vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study »theoretical and experimental applications on drum brakes of Renault 9 vehicle as a sample of drum brakes within the group of friction brakes are done. Experimental set-up capable of simulating braking system under specified conditions is designed and manufactured. Methods of calculations previously derived for drum brakes are evaluated and results of calculations and experiments are determined. Vll