Servikal diskopatili hastalarda denge eğitiminin denge, ağrı ve kinezyofobi üzerine etkisi
Investigation of the effects of balance training on balance, pain and kinesiophobia in patients with cervical discopathy
  1. Tez No: 850556
  2. Yazar: ÖZLEM SAYILIR PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özlem Sayılır Pektaş, Servikal Diskopatili Hastalarda Denge Eğitiminin, Denge, Ağrı ve Kinezyofobi Üzerine Etkilerinin Araştırılması, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep 2023. Servikal diskopatili hastalarda, denge eğitiminin, denge, ağrı ve kinezyofobi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılan çalışmaya, yaşları 18-65 yıl arasında değişen 40'ı kadın, 24'ü erkek toplam 64 birey dahil edildi. Bireyler alınma kriterlerine uygun, çalışma grubu (n=22), klasik grup (n=21) ve kontrol grubu (n=21) olarak basit rastgele yöntemle üç gruba ayrıldı. Klasik gruba, konservatif fizyoterapi modaliteleri (Hot Pack, Transkutanöz Elektrik Stimülasyonu, Ultrason) ve postür egzersizleri, çalışma grubuna, klasik gruba ek evde yapılması üzerine denge eğitimi verildi. Kontrol grubu ise sağlıklı bireyler olup tedavi yapılmadı. Klasik ve çalışma grubu üç hafta boyunca 15 seans 45 dakika tedavi aldı. Hastalar tedavi öncesi, sonrası ve 8. hafta olmak üzere 3 kez değerlendirildi. Bireylerin, demografik bilgileri, ağrı değerlendirmesinde McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu, boyun özürlülük değerlendirmesinde, boyun özürlülük indeksi kullanıldı. Dinamik denge değerlendirilmesinde Y Denge Testi, Fonksiyonel Uzanma Testi ayrıca Tetrax İnteraktif Denge Sistemi kullanılarak düşme riskleri kaydedildi. Kinezyofobi değerlendirilmesinde, Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanıldı. Ağrı değerlendirmesinde çalışma grubu ile klasik grupta tedavi sonrasında başlangıç değerlere göre anlamlı şekilde azaldığı tespit edildi (p0.05). Kinezyofobi değerlendirilmesi her iki grupta da azaldığı ama istatistiksel olarak anlamlı farklar yaratmadığı görüldü (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Özlem Sayılır Pektaş, Investigation of the Effects of Balance Training on Balance, Pain and Kinesiophobia in Patients with Cervical Discopathy, Hasan Kalyoncu University Graduate Education Institute, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master's Thesis, Gaziantep 2023. A total of 64 individuals, 40 women and 24 men, aged between 18 and 65 years, were included in the study, which was conducted to investigate the effects of balance training on balance, pain and kinesiophobia in patients with cervical discopathy. Individuals were divided into three groups, in accordance with the inclusion criteria, by simple random method: study group (n = 22), classical group (n = 21) and control group (n = 21). Conservative physiotherapy modalities (Hot Pack, Transcutaneous Electrical Stimulation, Ultrasound) and posture exercises were given to the classical group, and balance training was given to the study group, which was done at home in addition to the classical group. The control group was healthy individuals and was not treated. The classical and study groups received 15 sessions of 45min. treatment for three weeks. Patients were evaluated 3 times: before, after and at the 8th week of treatment. Demographic information of individuals, McGill Pain Scale Short Form in pain assessment, In neck disability evaluation, neck disability index was used. In the evaluation of dynamic balance, fall risks were recorded using the Y Balance Test, Functional Reach Test and Tetrax Interactive Balance System. Tampa Kinesiophobia Scale was used to evaluate kinesiophobia. In pain evaluation, it was determined that it decreased significantly in the study group and the classical group after treatment compared to the initial values (p0.05). It was observed that the kinesiophobia evaluation decreased in both groups, but did not create statistically significant differences (p>0.05).