Prediction of Covid-19 risk of a person by analyzing computed tomography images using convolutional neural networks
Kişilerin Covid-19 riskinin bilgisayarlı tomografi görüntülerinin evrişimli sinir ağları kullanılarak tahminlenmesi
  1. Tez No: 850578
  2. Yazar: KAAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBAR CAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, evrişimsel sinir ağlarının Covid-19 riskini tahmin etmedeki performansını değerlendirmek için 4 ana araştırma sorusu yanıtlanmaktadır. Bu çalışma için Yang ve diğerleri tarafından elde edilen bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanılmıştır. Çalışma, Covid-19 pozitif olarak etiketlenmiş 216 hastadan gelen 349 CT görüntüsü ve negatif olan 397 CT görüntüsünü içermektedir. Çalışmada VGG-16, ResNet-18, ResNet-50, DenseNet-121, DenseNet-169, EfficientNet-B0 ve EfficientNet-B1 gibi farklı ağlar kullanılmış ve bunların performansları değerlendirilmiştir. İlk araştırma sorusu, evrişimsel sinir ağlarının ön eğitim olmadan performansını incelemektedir. İkinci soru, her evrişimsel sinir ağı için öğrenme transferinin etkisini değerlendirir. Üçüncü araştırma sorusu, öğrenme transferi için kullanılan kaynak veri kümesinin etkisini incelemektedir. Son olarak, ağların performansının kısmi eğitimle sürdürülüp sürdürülemediğini veya iyileştirilip iyileştirilemediğini analiz edilmektedir. Dört araştırma sorusuna cevap verebilmek için geliştirilen modeller geliştirildikten sonra doğruluk değeri, F1 değeri ve AUC değerlerini karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 4 main research questions are answered to evaluate the performance of convolutional neural networks (CNN) in predicting Covid-19 risk by using computed tomography (CT) images. The CT images by Yang et al., 2020 are utilized for this study. It contains 349 CT images labeled as being positive for Covid-19 from 216 patient and 397 CT images that are negative. Different CNNs like VGG-16, ResNet- 18, ResNet-50, DenseNet-121, DenseNet-169, EfficientNet-B0, and EfficientNet-B1 are experimented and evaluated accordingly. The first research question investigates the performance of the CNNs without pretraining them. The second one evaluates the effect of transfer learning for each CNN. The third research question studies the impact of source dataset's domain used for transfer learning. Finally, whether the performance of the networks can be maintained or improved by training the networks partially is analyzed. All four research questions are evaluated by comparing the accuracy, F1-score and AUC values.