Genç yetişkinlerde mutluluk: Psikolojik sağlamlık, öz-duyarlık, problemli internet kullanımı ve Covid-19 tükenmişliğinin yordayıcı rolü
Happiness in young adults: The predictive role of resilience, self-compassion, problematic internet use and Covid-19 burnout
  1. Tez No: 769364
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZÜBERK PALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mutluluk geçmişten günümüze her dönemde insan hayatında önemli olan olgulardan biridir. Özellikle son dönemlerde pozitif psikoloji ekolünün psikoloji alanında ön plana çıkmasıyla mutluluğun etkileyen etmenleri ortaya koymak da önemli bir hal almıştır. Bu etkenlerden olan psikolojik sağlamlık ve öz-duyarlık mutluluğun olası belirleyicileri olarak dikkat çekmektedir. Bununla birlikte beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan Covid-19 pandemisi bireylerin tüm ezberlerini bozmuş ve insanları yeni bir yaşam düzenini yaşamak zorunda bırakmıştır. Yükseköğrenime devam eden genç yetişkinler pandemi döneminde aile evine dönüş, akranlarından uzak kalma ve uzaktan eğitime geçişle birlikte Covid-19 salgınının beraberinde getirdiği yeni düzene uyum sağlama durumunda kalmıştır. Sanal dünyaya daha yüksek düzeyde maruz kalınan pandemi dönemi, problemli internet kullanımı riskini de artırmıştır. Covid-19 tükenmişliği kavramı, pandemi dönemine uyum sağlayamayan bireylerin başa çıkmakta zorlandıkları olumsuz duygulara atıfta bulunmaktadır. Bu çalışmada genç yetişkinlerin mutluluk düzeylerinin psikolojik sağlamlık, öz-duyarlık, problemli internet kullanımı ve Covid-19 tükenmişliği ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde üniversite öğrenimi gören 714 genç yetişkinle yürütülmüştür. Örneklem grubu 453 kadın (%63,4) ve 261 erkek (%36,6) katılımcıdan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Öz-Duyarlık Ölçeği, Problemli İnternet Kullanım Ölçeği-Kısa Form-6 ve Covid-19 Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 23.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Ver analiz teknikleri olarak tanımlayıcı istatistik teknikleri, Pearson korelasyon katsayısı, çoklu doğrusal regresyon analizi, bağımsız örneklem t testi ve tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Psikolojik sağlamlık, öz-duyarlık, problemli internet kullanımı ve Covid-19 tükenmişliğinin mutluluğu yordama düzeyini test etmek amacıyla yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda kurulan regresyon modelinin anlamlı olduğu ve mutluluktaki toplam varyansın %35'ini açıkladığı tespit edilmiştir. Regresyon katsayılarının anlamlılık testleri göz önünde bulundurulduğunda, yordayıcı değişkenlerden öz-duyarlık, psikolojik sağlamlık ve problemli internet kullanımının modele özgün katkısının anlamlı olduğu; Covid-19 tükenmişliğinin ise modele özgün katkısının anlamlı olmadığı görülmüştür. Araştırma değişkenlerinin demografik faktörlere dayalı olarak da birtakım anlamlı farklılıklar sergilediği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular alan yazını çerçevesince tartışılarak birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Happiness is one of the important phenomena in human life in every period from past to present. It has become important to reveal the factors affecting happiness, especially with the positive psychology coming to the fore in the field of psychology in recent years. Psychological resilience and self-compassion, which are among these factors, draw attention as possible determinants of happiness. However, the Covid-19 pandemic, which emerged unexpectedly, has disrupted all the habits of individuals and forced people to live a new way of life. Young adults attending higher education had to adapt to the new order brought about by the Covid-19 epidemic, along with returning to their family home, staying away from their peers and transitioning to distance education during the pandemic period. The pandemic period with higher exposure to the virtual world has also increased the risk of problematic internet use. The concept of Covid-19 burnout refers to the negative emotions that individuals who cannot adapt to the pandemic period have difficulty coping with. In this study, it was aimed to examine the relationship of happiness with resilience, self-compassion, problematic internet use and Covid-19 burnout in young adults. This research was conducted with 714 young adults studying at university in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The sample group consisted of 453 female (63.4%) and 261 male (36.6%) participants. Personal Information Form, the Oxford Happiness Questionnaire Short Form, the Brief Resilience Scale, the Self-Compassion Scale, Problematic Internet Use Questionairre-Short Form-6 and Covid-19 Burnout Scale were used to collect data. The data obtained in the research were analyzed with the SPSS 23.0 statistical package program. Descriptive statistics, Pearson correlation coefficient, multiple linear regression analysis, independent sample t- test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used as data analysis techniques. As the result of the multiple regression analysis, it was found that the regression model was significant and; resilience, self-compassion, problematic internet use and Covid-19 burnout explained 35% of the total variance in happiness. Considering the significance tests of the regression coefficients, the predictive variables of self-compassion, resilience and problematic internet use were found to have significant contribution to the model; while Covid-19 burnout variable did not contributed to the model significantly. It was found that the research variables also showed some significant differences based on demographic factors. The findings obtained from the research were discussed within the framework of the literature and some suggestions were made.