İşletme öğretim elemanlarının akademik etik algıları
Management teaching staff academic ethics perceptions
- Tez No: 850585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde teknoloji, ekonomi, iletişim alanlarında yaşanan gelişmelerle beraber bilgi ve teknolojideki kötüye kullanım sonucu ortaya çıkan hile ve çeşitli yolsuzluklar meydana gelmektedir. Hile kavramının en basit tanımı bir disiplindeki temel kuralları ihlal ederek kötü amaçlı kullanılmasıdır. Çalışmada öncelikle hile kavramı açıklanarak konuyla bağlantılı olan akademik hile konusu ve dalları ele alınmıştır. Hile kavramının en çok etkilediği alanlardan birisi eğitim sektörüdür. Hile, kişinin kendi dışındaki insanların da olumsuz etkilenmesine neden olarak bu durumdan yarar sağlaması ve bilinçli bir biçimde kandırma eylemidir. Hileye başvuran kişi ne kadar suçluysa buna göz yuman kişilerde en az o kadar suçludur. Çalışmada, akademik hileyle bağlantılı olan akademik çalışmaların sürecini kapsayan diğer önemli konular; risk, etik, intihal ve literatür kavramları da açıklanmıştır. Bu doğrultuda belirlenen anket yöntemiyle farklı katılımcıların görüşleri alınarak çalışmaya yön verilmesi amaçlanmıştır. Araştırma da geçmişten bugüne kadar yapılan akademik çalışmalarda tehdit unsuru oluşturan kavramlar ele alınırken, gelecekte oluşturulacak akademik çalışmaların ve çalışmayı ele alacak kişilerin kurallara uygun, dürüst, özgün olmaları açısından yol gösterecektir. Böylece literatür araştırmalarında daha nitelikli, özverili akademik çalışmalar yer alarak diğer çalışmalar için örnek teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Today, with the developments in technology, economy and communication, fraud and various corruptions occur as a result of abuse in information and technology. The simplest definition of the concept of fraud is the misuse of the basic rules in a discipline by violating them. In the study, first of all, the concept of fraud was explained and the subject and branches of academic fraud related to the subject were discussed. One of the areas most affected by the concept of fraud is the education sector. Fraud is the act of deliberately deceiving and taking advantage of this situation by causing people other than themselves to be negatively affected. People who condone fraud are as guilty as fraudsters. Other important issues in the study, covering the process of academic studies related to academic fraud; The concepts of risk, ethics, plagiarism and literature are also explained. It was aimed to direct the study by taking the opinions of different participants with the determined survey method in this direction. While the concepts that pose a threat in academic studies from the past to the present are discussed in the research, it will guide the academic studies to be created in the future and the people who will deal with the study in terms of compliance with the rules, honesty and originality. Thus, more qualified and devoted academic studies will take place in literature research and will set an example for other studies