Design and efforts towards syntheses of NIR-responsive photosensitizers beyond 700 nm via enhanced conjugation
Artırılmış konjugasyon yoluyla 700 nm ötesinde NIR ışığa duyarlı fotoduyarlaştırıcıların sentezine yönelik tasarım ve çalışmalar
  1. Tez No: 850589
  2. Yazar: GÖRKEM NAİL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kanser, varlığı canlılık tarihi kadar eski olan bir hastalık olmakla beraber insalığın günümüzdeki karşılaştığı en zorlu hastalıklarından biridir. Fotodinamik terapi efektif ve klinik olarak kanıtlanmış birçok kanser türüne karşı kullanılan bir tedavi metodudur ve günümüzde kullanılan klasik tedavi yöntemlerine kıyaslandığında minimally invasive ve daha az yan etkiye sahiptir bu avantajlarına rağmen kullanılmakta olan fotodinamik terapi ajanları görünür bölge ışıkla aktifleşmelerinden dolayı kullanılan ışık dokular tarafından absorblanmakta ve tedavinin daha derin dokularda efektif olarak kullanılamamasına sebebiyet vermektedir. Ek olarak kullanılan bu ajanların yüksek fototoksisiteye sahip olması ve suda çözünürlük problemleri yaşaması bilim insanlarını bu problemlerin üstesinden gelecek yeni nesil fotoduyarlaştırıcıların dizayn edilmesi ve sentezlenmesine itmiştir. Hibrit ksanten çekirdekleri, kusursuz fotokimyasal özellikleri, yüksek floresans kuantum verimleri ve dikkate değer fotostabiliteleri nedeniyle yeni nesil ışığa duyarlılaştırıcılar arasında büyük ilgi görmüştür. Tüm bu avantajlara rağmen, ksanten bazlı ışığa duyarlılaştırıcıların görünür ışıkla aktivasyonları nedeniyle daha derin dokularda kullanımı genellikle sınırlıdır. Bu çalışmada, soğurulan ışığı NIR bölgesine kaydırmak için çekirdek yapıya bağlanan donör grupları aracılığıyla gelişmiş konjugasyonla selenyum içeren dört farklı hibrit ksanten molekülü tasarlandı. Donör ve Se bazlı hibrit ksanten çekirdeği, Heck ve Sonogashira tipi birleştirme reaksiyonları yoluyla başarılı bir şekilde sentezlendi ve etkili bir şekilde bir araya getirildi. Ancak hedef ışığa duyarlılaştırıcılara ulaşmak için son oksidasyon reaksiyonlarını gerçekleştirmeye yönelik çabalar henüz sonuç vermedi. Diğer bazı oksidanlar aktif olarak araştırılmaktadır. Hedef ışığa duyarlılaştırıcıların sentezi tamamlandıktan sonra bunların fotofiziksel özellikleri ve PDT ajanları olarak potansiyelleri ayrıntılı olarak araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer, being a disease as ancient as the history of humanity, stands as one of the most challenging ailments faced by mankind today. Photodynamic therapy (PDT) is an effective, clinically proven treatment against various types of cancer. Compared to conventional treatment methods, PDT is minimally invasive and exhibits fewer side effects. However, despite these advantages, the usually visible light activation of photosensitizers used in PDT limits its effectiveness in deeper tissues due to the absorption of light by surrounding tissues. These agents often exhibit high phototoxicity and encounter solubility issues in aqueous environments. Consequently, researchers have been driven to design and synthesize next generation photosensitizers to overcome such challenges. Hybrid xanthene cores have gained considerable interest among the new generation of photosensitizers due to their impeccable photochemical properties, high fluorescence quantum yields, and remarkable photostability. Despite all these advantages, xanthene-based photosensitizers generally have limited use in deeper tissues due to their activation by visible light. In this study, four different selenium containing hybrid xanthene molecules were designed with enhanced conjugation through donor groups attached to the core structure to shift the absorbed light to the NIR region. The donor and Se-based hybrid xanthene core were successfully synthesized and effectively brought together through Heck and Sonogashira type coupling reactions. Efforts towards realizing final oxidation reactions to reach the target photosensitizers, however, have not been fruitful yet. Several other oxidants are actively being pursued. Upon finalizing the synthesis of the target photosensitizers, their photophysical properties and potential as PDT agents will be investigated in detail.