Kilitlenme problemlerinin belirlenmesi ve çözülmesi
Deadlock detection and resolution
- Tez No: 85060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM AKYOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Paralel ya da eşzamanlı çalışan işlemlerden oluşan sistemlerde, işlemlerin sonsuza dek birbirini beklemesi anlamına gelen kilitlenme, önemli bir problemdir. Bu sistemlerde, pek çok işlem aynı anda çalışır, birbirleriyle haberleşir ve sistem kaynaklarını ortaklaşa kullanırlar. İşlemler kaynaklan talep eder, kaynak boştaysa elde eder ve kaynakla işi bittikten sonra serbest bırakır. Bir işlem aynı anda pek çok kaynağı elinde bulundurabilir. Bir kaynağı talep eden bir işlem, eğer kaynak boşta değilse kaynağı elinde tutmakta olan işlemi beklemeye başlar. Bu işlem de, başka bir kaynağı elde etmek için bir başka işlemi bekliyor olabilir. Öyle bir an gelir ki, bir döngü içerisinde, bir küme işlem, sonsuza dek birbirlerini beklemeye başlar. Bu durumada kilitlenme oluşmuş demektir ve tespit edilip çözülmesi gerekir. Bu çalışmada, merkezi sistemler için geliştirilmiş olan bir kilitlenme belirleme algoritması, simülasyona gerek kalmadan uygulanmıştır. Programlama dili olarak, eşzamanlılığı desteklediği için Java seçilmiştir. Çalışma sonucunda, algoritmanın merkezi sistemlerde kilitlenme belirlemesi için doğru çalıştığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Deadlock, which means that the processes waiting for each other forever, is a serious problem for the systems consisting of processes running in parallel or concurrently. In these systems, lots of processes run concurrently, communicate with each other and share the system resouces. Tne processes request the resources, acquire it if it is free and release it when they are finished with that resource. A process may hold lots of resources at the same time. If the resource a process requesting is not free, the process starts to wait for the process holding that resource. That process may be waiting for another process to acquire another resource. And at a certain time, a set of processes start to wait each other in a loop infinitely. Then it means that deadlock has occured and it must be detected and resolved. In this thesis, a deadlock detection algorithm developed for centralized systems is applied, without need to a simulation. Because it supports concurrency, Java is choosed as the programming language. As a result of the work, it is shown that the algorithm works correctly for the centralized systems. Vll