Sokakta çalışan çocukların ruh sağlığını bozan risk faktörlerinin belirlenmesi
To Determine the risk factors spoiling the mental health of the children working on the streets
  1. Tez No: 48713
  2. Yazar: MEDİA SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Araştırına, sokakta çalışan çocukların ruh sağlığını bozan risk faktörlerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezine kayıtlı olan ve Merkeze kayıtlı olmayan 7-14 yaş grubu sokakta çalışan toplam 280 çocuk oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatüre dayanılarak hazırlanan anket formu (Ek I) uygulanmıştır. Uygulanan anket çocukların demografik özelliklerini ve ruh sağlığı için risk oluşturabilecek durumları saptayacak sorulan kapsamaktadır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve Ki- kare önemlilik testleri kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilere göre; sokakta çalışan çocukların 12 ve daha küçük yaşta oldukları, ekonomik nedenlerle işe başladıkları, yaklaşık asgari ücrete yalan kazanç elde ettikleri, çok çocuklu, kalabalık ailelerden geldikleri belirlenmiştir. Genellikle çocukların hafta sonu, yaz tatilinde ve günün herhangi bir saatinde ihtiyaç duyulduğunda, sabahın erken saatinde işe başladıkları ve geç saatte iş paydosu yaptıkları saptanmıştır. Çocukların çoğunluğu yapılan işe, mevsimsel koşullara, polis- zabıtaya bağlı güçlükler yaşamakta olup, çoğunluğu birden fazla polis-zabıta karakoluna götürülmüştür. Çocukların arkadaşları ile müşterisini aldıkları, küfür ettikleri, kendisi ile alay ettikleri için kavga ettiği, sokak çocuklarının, sokakta yaşayan büyüklerin müşterilerin, mafya ve yankesicilerin çocukları korkuttuğu ve öfkelendirdiği bulunmuştur. Çocukların beraber yaşadığı büyüklerin kavgalarının, babanın anneye dayak atması ile sonuçlandığı, ailenin çocuğa çalışmadığında ya da para vermediğinde kızması sonucu fiziksel ceza yöntemi olarak dayak yanında, odaya kilitleme, yemek vermeme gibi ceza yöntemlerini kullandıkları saptanmıştır. Çocukların kendilerinin ve arkadaşlarının kesici patlayıcı alet taşıdıkları, eve sık sık çalışmak için geç gittikleri belirlenmiştir. Sokakta çalışan çocukların kendilerinin ve arkadaşlarının bağımlılık yapıcı madde olarak sigaranın yanısıra alkol, tiner, bali, uhu kullandıkları, bu maddeleri bakkal, büfe, sokaktaki insanlar, arkadaşları ve sağlığa uygun olmayan ortamlardan kolayca elde ettikleri belirlenmiştir. Çocukların çoğunluğunun son bir yıl içerisinde ÜSYE, trafik kazası geçirme, bulaşıcı hastalıklar gibi sağlık problemlerinin olduğu, sağlık kuruluşuna başvurmayanların ilaçlarım, eczanenin yanısıra bakkal ve evdeki ilaçlan kullanarak sağlık sorunlarım giderdikleri bulunmuştur. Çocukların önemli bir oranının oyun oynamak için zamanlarının olmadığı ve çoğunluğununda zamanlarını değerlendirmek için ASÇÇM ve atari salonu gibi oyun yerlerine gittikleri, buralarda sokakta çalışan arskadaşları ile beraber oldukları saptanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara yönelik öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çalışan Çocuk, Sokakta Çalışan Çocuk, Ruh Sağlığı, Risk Faktörleri. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This descriptive study has aimed to determine teh rise factors spoiling the mental health of the children working on the streets. The samples of study consisted of a total of 280 children working on the streets, of ages 7-14, half of which are registered by The Center for The Children Working On The Streets of Ankara. The questionnaire (Appendix 1), designed by the researcher based on the literature had been utilized to obtain the data. The questionnare aimed to reveal the demographic characteristics and possible mental health rise factors of the children. Percentage and Khi-square significancy test is used in evaluating the data obtained. The study showed that the children working on the streets are at or under the age of 12, started working for economical reasons, earn nearly the minimum legal wage and belong to crowded families with many children. It has been noticed that the children generally work in the wekends, during the summer vocations and at any time of the day as need occurs, start working early in the morning and work till late hours of the evening. Most of the children experienced difficulties caused by the type of the work done, the climate conditions, the police and municipal police and majority of them had been taken to a police-municipal police station more than once. The study also revealed that the children are having quarrels with their friends due to diverting their clients, swearing at and making fun of each others and that the children are getting angry and being frightened by the children of the streets, adult workers of the streets, clients, band and pickpackets. Another output of the study is that the quarrels of the adults living with the children result in father's beating the mother and that several ways of punishment such as keeping in a room or not providing meals besides the physical punishment of beating are used by the families when the childern refuse to work or not to give money. The study revealed that the children and their working friends carry cutting- explosive equipments and frequently going home late due to working. The children working on the streets and their friends become dependent not only smoking but also taking alcohol, paint thinner, solvent (Bali, Uhu) which are easily obtained from grocery stores, oufiets, men of the streets, working friends and other unhealty environments. Most of the children had health problems such as upper breath tract infection, traffic accidents and comminicable diseases within the past year and the children not appling to the health institutions, received their medicines from grocery stores and from those available at home as well as from the pharmacies. Also determined by the study is that the majority of the children do not have spare time to play games and that they usually go to computer game saloons and The Center For The Children Working On The Streets of Ankara where they are together with the other children working on the streets. Suggestions based on the data obtained during the study are presented. KEY WORDS: Working children, Working children on the street, Mental health, rise factor.