Bursa tarihi kent merkezi ve yakın çevresini oluşturan MİA alt bölgesi (Hanlar bölgesi-Reyhan-Kayhan) işlevsel mekansal ve mimari analizi
Functional, spacial and architecturel analysis of MİA (merkezi iş alanı (central bussiness area)) inferior region (hans region-Reyhan-Kayhan) constituting historical city centre and nearby surrounding of Bursa
- Tez No: 85061
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Bu tezin amacı Bursa kenti bütünü içinde Merkezi İş Alanını oluşturan Reyhan Kayhan ve Hanlar bölgesini işlevsel mekansal ve mimari yönden analiz etmektir. Tezin birinci bölümünde Bursa kentinin yazılı tarih öncesi dönemden başlayarak, Cumhuriyet dönemine oradan da günümüze kadar olan süreci içine alan tarihsel gelişimi incelenmiş ve özellikle kent bütünü içinde merkezin bu dönemlerdeki durumuna değinilmiştir. Burada görülmüştür ki Bursa kenti gelişimini tarihteki ilk yerleşmesinin başladığı ve günümüzde MİA (Merkezi İş Alanı) olarak tanımlanan merkezden dışa doğru sürdürmüştür. İkinci bölümde Bursa kent kimliğini ve kentsel yapısını oluşturan etmenlere; coğrafi konum ve topografya, fiziki yapı, demografik yapı, ekonomik yapı, sosyo-kültürel yapı ve morfolojik yapı olmak üzere sekiz ayrı başlık altında değinilmiştir. Buradan kent kimliği ve kentsel yapının yukarıda sayılan başlıklar açısından zengin ve çeşitlilik gösteren bir yapıya sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Üçüncü bölümde kentin fiziksel oluşum süreci yine tarihsel süreç içinde incelenmiş kentin sahip olduğu mimari değerler kronolojik bir sıra ile verilmiş, buradan kentin mimari ve kentsel doku özellikleri ortaya koyulmuştur. Dördüncü bölümde planlı gelişme dönemi 1970 öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılarak kentsel gelişimi oluşturan planlar adım adım ve zaman zaman birbirleri ile çakıştırılmak suretiyle verilmiştir. Bursa'nın kentsel gelişiminde sanayinin gelişmesi ve buna paralel olarak nüfus artışının önemli rol oynadığı tespit edilmiş ve yapılan planların kentin sorunlarını çözmek adına yeterli olmadığı sonucuna varılmış, kent merkezinin plansız bir şekilde yıpranma, köhneleşme ve yığınlaşma ile karşı karşıya kaldığı görülmüştür. Beşinci bölümde tezin başlığım oluşturan çalışma alanı (MİA: Reyhan-Kayhan-Hanlar Bölgesi) tanımlanmış ve Bursa'nın Osmanlı topraklarına katıldığı günden bu yana geçirdiği üç büyük dönüşümle birlikte nasıl bir yapıya sahip olduğu anlatılmıştır. Geleneksel merkezdeki tarihsel fonksiyonlardan başlayarak Bursa'nın tarihsel süreç içindeki gelişimi, değişimi ve sorunları çeşitli başlıklar altında incelenmiştir. Bursa ile ilgili bütün bu verilerden sonra tezin anahtar kelimesi olan MİA (Merkezi İş Alanı) kavramı genel anlamda incelenmiş, tanımı yapılmış ve merkez alanlarını düzenleme ilkeleri koyulmuştur. Buradan hareketle konu; Bursa'da MİA ( merkezi İş Alanı) başlığına indirgenmiş MİA'nın Bursa için anlamı açıklanmış ve Bursa'da MİA kendini oluşturan alt bölgeler ölçeğinde incelenmiştir. Altıncı bölümde Merkezi İş Alanında yapılmış projeler ve önemli binalar yine tarihsel sıra ile kentsel tasarım ve tek bina ölçeğinde işlevsel mekansal ve mimari yönden tanıtılıp değerlendirilmiştir. Tezin sonuç bölümünde ise 21. yüzyılda Bursa'nın ülke metropolleri arasındaki yeri, işlevi ve öneminin yeni bir kent yönetim anlayışı çerçevesinde geliştirilen yeni kentsel politikaların ve planlamanın başarısına bağlı olacağı vurgulanarak önerilerde bulunulmuştur. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to bring the Reyhan, Kayhan and Hans Region out which constitutes the Central Bussiness area in the integrity of the city Bursa, from a functional, spacial and architectural point of view. In the first part of the thesis, it is passed through the historical growth which includes the period starting before the history to the Republic and then today and especially; the situation of the centre in the integrity of the city is mentioned. In this manner, it is seen that Bursa has improved its growth outermostly of the centre which is known as MİA [Merkezi İş Alanı (Central Bussiness Area)] today and the first settlement of the city in the past. In the second part, the items which constitute the urbanal identity and structure of Bursa are mentioned under eight tittles. Those are; geographical position and topography, physical structure, demographical structure, economical structure, sociocultural structure and morphological structure. Thus, the conclution drawn is that city identity and urbanal structure are rich and have a varifying structure due to the tittles mentioned above. In the third part, physical constitution period of the city is passed through again in a historical period, architectural values of the city are given in a chronoligical order thus, architectural and urbanal texture properties are brought out. In the fourth part, by seperating the orginized development period as before and after 1970, plans forming urbanal growth are given step by step and time to time as coinciding. It is determined that, in the urbanal development of Bursa, growth of industry and parallel to this, population played a part. It is seen that the city centre is face to face with wear and tear, ramshackle and mass without a plan. In the fifth part, (MİA[Merkezi İş Alanı (Central Bussiness Area)]: Reyhan-Kayhan- Hanlar Bölgesi) which forms the tittle of this thesis is defined and what kind of structure Bursa has and three important transformation untill the day the city joined to the Ottaman land are told. Starting from the historical functions in the traditional centre development, variation and problems of Bursa are passed through under various tittles. After these data, the keyword concept MİA[Merkezi İş Alanı (Central Bussiness Area)] of this thesis is passed through in general, defined and principles to arrange central areas are laid down. Being backed by above work, subject is reduced to the tittle MİA [Merkezi İş Alanı (Central Bussiness Area)] in Bursa, the meaning of MİA[Merkezi İş Alanı (Central Bussiness Area)] for Bursa is explained and in Bursa MİA [Merkezi İş Alanı (Central Bussiness Area)] is passed through on inferior regions scale constructing itself. In the sixth part, projects and buildings produced in MİA [Merkezi İş Alanı (Central Bussiness Area)]are shown and summed up on the urbanal sheme and single building scale, functionally, spacially and architecturally. In the conclution part of the thesis, some suggessions are made by emphasizing that the place, function and importance of Bursa among the metropolises of the country is up to the success of arrangement and new urbanal politics, improved by a new mentality of city government. xiu