Kompozit kirişlerin stabilite problemleri
Stability problems of composite beams
  1. Tez No: 85062
  2. Yazar: MÜCAHİT OPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Betonarme plak ile çelik kirişlerden oluşturulan kompozit kirişler yüksek yapılarda, otoyol ve demiryolu köprülerinde sıkça kullanılan taşıyıcı yapı elemanlarıdır. Kompozit kirişlerde normal gerilmeler ve kayma gerilmeleri, yerdeğiştirmeler, yerel ve çarpılma burkulmaları stabilite problemlerine neden olmaktadır. Stabilite analizleri, Paylaştırılmış Kesit Tesirleri ve Plastik Hesap Teorisi yöntemlerine dayanılarak yapılmaktadır. Yerel burkulma analizi deneysel olarak elde edilmiş sonuçlara dayandırılmaktadır. Çarpılma burkulma analizi plastik hesaba göre yapılmaktadır. Paylaştırılmış Kesit Tesirleri yöntemi emniyet gerilmelerine dayanan bir yöntemdir. Amaç her elemana gelen yüklerin belirlenmesi ve elemanın emniyet gerilmesine bağlı olarak gerekli tahkiklerin yapılmasıdır. Her elemana gelen etkiler elemanların rij itliklerine bağlı olarak belirlenmektedir. Plastik Hesap Teorisi' nde kompozit kirişlerin taşıma gücü tarafsız eksenin betonarme plakta, çelik kirişin başlığında ve gövdesinde bulunduğu haller gözönüne alınarak hesaplanır. Bu uygulama taşıma gücü yönteminde kirişlerin taşıma kapasitesinin bulunmasına benzer. Kompozit kirişlerin iki farklı yapı elemanının tek bir eleman gibi çalışmasının sağlanması ve dış etkilerden gelebilecek her türlü yüke göre tasarlanması gerekmektedir. Paylaştırılmış Kesit Tesirleri Yöntemi' ne göre sünme ve rötreden oluşabilecek etkiler gözönünde bulundurularak sayılan bu etkilerin dış yükler yanında ne ölçüde etkili olduğu araştırılmıştır. Paylaştırılmış Kesit Tesirleri Yöntemi, stabilite problemlerinin çözümünde plastik hesap teorisine göre daha kullanışlı ve mantıklı sonuçlar vermektedir. Normal ve kayma gerilmeleri analizinde iki yöntemde birbirine yakın sonuçlar elde edilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Composite beams constituted by concrete slab and steel beams are the structural elements commonly used in the rise buildings,highways and railway bridges Normal and shear stresses, deflections, local and distortional buckling cause stability problems in composite beams. Stability analyses are made according to the distributed section forces and plasticity theory. Local buckling analyses are based on the experimental results. Distortional buckling analyses are according to plasticity theory. The distributed section forces method is an assesment which depends on allowable stresses. The purpose in this method is to determine the loads carried by each member and to make necessary investigations accordşng to allowable stresses of the members. The carried section forces are due to the subjected element stiffnesses İn the plasticity theory, bearing capacity of composite beams is calculated by considering the neutral axis locations which may be stuated on slab, flange or web of steel girder. This applications is similar to the bearing capacity design of such beams. İn the composite beams, it is necessary to provide composite behavior of two different part of the beam. The effects caused by creep and shrinkage according to the distributed section forces method are stutied and, they are compared with the section forces due to the external loads. Distributed section forces method is more convenient and gives logical results then the plasticity theory. Similar results are obtained for normal and shear stresses by using two methods.