Polistirenin değişik çözücülerdeki termodinamik etkileşimlerinin incelenmesi
Investigation of thermodynamical interactions of polystyrene in various solvents
  1. Tez No: 85063
  2. Yazar: BİLGE ORDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDANE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Polistirenin bazı alifatik ve aromatik hidrokarbonlarla ve alifatik esterlerle etkileşmeleri ters gaz kromatografi tekniği ile incelendi. Alifatik esterlerin alıkonma diyagramları 50-190°C arasındaki sıcaklıklarda, diğer çözücülerinki 140- 190°C arasındaki sıcaklıklarda çizildi. Esterlerin alıkonma diyagramlarında, camsı geçiş sıcaklığındaki süreksizliğin genişliğinin, çözücünün polistireni çözme kabiliyetinden ziyade molekülünün büyüklüğüne, şekline ve hareketliliğine bağlı olduğu görüldü. Çözücü molekülünün sonsuz seyreltiklikteki ağırlık kesri aktivite katsayısı, ?ı°°, FIory-Huggins polimer-çözücü etkileşim parametresi, Xi2°% hal denklemi polimer- çözücü etkileşim parametresi, %n, etkin değişim enerji parametresi, X12 gibi termodinamik parametreler çalışılan bütün çözücüler için 140-190°C arasındaki sıcaklıklarda hesaplandı. Ayrıca, her bir çözücü için 140-190°C arasında çözünme ısısı, AHs, çözücünün kısmi molar karışma ısısı, AH" ve buharlaşma ısısı, AHV bulundu. Polimerin çözünürlük parametresi, 52°° ' da çalışılan sıcaklıklarda ve ekstrapole edilmiş Xi2°° yardımıyla 25°C de hesaplandı. Alifatik hidrokarbonların zayıf çözücü fakat aromatik hidrokarbonların orta derecede iyi çözücü olduğu bulundu. Metil, etil, izopropil ve izobutil asetatlar zayıf fakat diğer esterlerin bu deney şartlarında orta derecede iyi çözücü olduğu görüldü. n-Pentan, n-hekzan, siklopentan ve siklohekzanın ekzotermik çözünürlük gösterdiği fakat diğer alifatik hidrokarbonların endotermik çözünürlük gösterdiği görüldü. Aromatik hidrokarbonların çözünürlüğü sıcaklıkla çok değişmedi. Düşük molekül ağırlıklı alifatik esterlerin gösterdiği negatif karışma ısısı esterin molekül ağırlığı arttıkça azalmakta ve izoamil asetatta pozitif karışma ısısına dönüşmektedir.Ekzotermik çözünürlük gösteren çözücülerin Q12 parametrelerinin negatif değerleri vardır ve düşük molekül ağırlıklı çözücüler için sıcaklığa bağlıdır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The interactions of polystyrene with some aliphatic and aromatic hydrocarbons and aliphatic esters were studied by inverse gas chromatography teehniqucThe retention diagrams of aliphatic esters were plotted at temperatures between 50-190°C while those of other solvents were plotted at temperatures between 140-190°C.It was seen that the broadening of discontinuity at glass transition in the retention diagrams of esters was dependent on the size, shape and mobility of the solvent molecule rather than the capability of solving the polystyrene. The thermodynamical parameters such as weight fraction activity coefficient of solvent at infinite dilution, fii°°, FIory-Huggins polymer-solvent interaction parameter, Xi2°°, equation-of-state polymer solvent interaction parameter, Xu\ effective exchange energy parameter, X12 were calculated for all solvents studied at temperatures between 140 and 190° C.In addition, the heat of solution, AHS, the partial molar heat of mixing, AH" and heat of vaporization, AHU, of solvent were found for each of polymer-solvent pairs between 140 and 190°C. The solubility parameter of the polymer, 82tx> was also calculated at temperatures studied and at 25°C by means of X12T extrapolated. It was found that aliphatic hydrocarbons are poor solvent but aromatic hydrocarbons are moderately good solvents. Methyl, ethyl, isopropyl and isobutyl acetates are poor but other esters are moderately good solvents at the experimental conditions.lt was seen that n-pentane, n-hexane, cyclopentane and cyclohexane exhibit exothermic solubility but other aliphatic hydrocarbons exhibit endothermic solubility. The solubility of aromatic hydrocarbons didn't change considerably with temperature. The negative heat of mixing exhibited by aliphatic esters with lower molecular weight decreases with increasing molecular weight of the ester and changes to positive heat of mixing for isoamyl acetate. The Q12 parameters of solvents exhibiting exothermic solubility have negative values and they are dependent on temperature for solvents with lower molecular weight. Vlll