Emir kavramının idari işlem perspektifinden incelenmesi
Evaluation of the concept of order from the perspective of admistrative act
- Tez No: 850643
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Devlet tarafından inanlara verilen emirlerin hukuki detaylarının açıklığa kavuşturulması oldukça önemli bir konudur. Emirler vasıtasıyla, insanların bir şeyi yapmaması ya da yapması hususunda zorunluluk oluşturulur. Emirler kendilerini çeşitli hukuki görünümlerde gösterebilirler. Bunlardan idari işlem niteliğinde olduğu ifade edilenler problematik bir hukuki altyapıya sahiptir. Devlet tarafından tesis edilen hukuki işlemlerden bir kısmının idari işlem olarak ayrıştırılması tutarlı bir teoriye dayanmamaktadır. Tek yanlılık kesi ile n ve yürütülmesi zorunluluk; yalnızca idari işlem olarak tarif edilenlerde değil, devlet tarafından tesis edilen birçok hukuki işlemde görülen özelliklerdir. Ayrıca devlet tarafından tesis edilen tüm hukuki işlemler kamu gücü içerir. Devlet metafizik bir kavram olduğundan, devlet tarafından açıklandığı varsayılan iradenin hukuki sonuç doğurabilmesi için kamu gücü kavramından faydalanılmaktadır. İdari işlemin unsurlarına dair inşa edilen teori sorunlar ve çelişkilerle doludur. Tutarlı bir teoriden bahsedilebilmesi için yetki kavramına yüklenen klasik anlamdan vazgeçilmelidir. Birer idari işlem olarak emirler temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması sonucu doğurabildiğinden Anayasa'nın 13. maddesi kapsamında özel olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Clarifying the legal details of the orders given to people by the state is a very important issue. Through orders, an obligation is created for people not to do something or to do something. Orders can present themselves in various legal forms. Those that are described as administrative transactions have a problematic legal infrastructure. Separating some of the legal transactions established by the state as administrative transactions is not based on a consistent theory. One-sidedness and execution are mandatory; These are features seen not only in those described as administrative transactions, but also in many legal transactions established by the state. In addition, all legal actions established by the state involve public power. Since the state is a metaphysical concept, the concept of public power is used in order for the will assumed to be declared by the state to have legal consequences. The theory built on the elements of administrative action is full of problems and contradictions. In order to talk about a consistent theory, the classical meaning given to the concept of authority must be abandoned. Since orders, as administrative actions, may result in the restriction of fundamental rights and freedoms, they should be evaluated specifically within the scope of Article 13 of the Constitution.