Sermaye piyasalarında sürdürülebilirlik araştırmalarının şirketlerin finansal performansına etkisi
The effect of sustainability research in capital markets on the financial performance of the companies
  1. Tez No: 850671
  2. Yazar: NEZİHE ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİYE EKİM DERTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sermaye piyasalarında sürdürülebilirlik araştırmaları, şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetsel (ESG) performanslarını değerlendiren araştırmalardır. Bu araştırmalar, şirketlerin sürdürülebilir bir şekilde yönetilip yönetilmediğini değerlendirir ve bu bilgileri sermaye piyasalarında yatırım kararları vermek için kullanan yatırımcılar için önemlidir. Son zamanlarda, sürdürülebilirlik araştırmalarının şirketlerin finansal performansı üzerindeki etkisi konusunda daha fazla ilgi gösterilmektedir. Özellikle, ESG performansı düşük olan şirketlerin finansal performansının düşük olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, yatırımcılar sürdürülebilirlik araştırmalarının sonuçlarını göz önüne alarak, ESG performansı düşük olan şirketlerden uzak durmayı tercih edebilirler. Ayrıca, sürdürülebilirlik araştırmalarının sonuçları, şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetsel riskleri değerlendirmek için kullanılabilir. Bu riskler, şirketlerin gelecekteki finansal performansını olumsuz etkileyebilecek olaylar ve koşullardır. Örneğin, çevresel riskler, doğal afetler ve iklim değişikliği gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Bu çalışmada, Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri' ne göre, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan şirketlerin finansal performans açısından değerlendirildi. Çalışma sonucunda, endekse dahil şirketlerin 2019-2021 yıllarında en iyi finansal performans gösteren ve en kötü finansal performans gösteren şirketlerin sıralama sonucunun bulunması, yöntemlerin karşılaştırılması ve nihai bir yöntemle sıralama yapılarak finansal performansı istikrarlı olan şirketlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sosyal riskler ise, çalışanların hakları, toplumun beklentileri gibi sosyal faktörlerden kaynaklanabilir. Yönetsel riskler ise, şirket yönetiminde meydana gelebilecek hatalar veya yönetimde oluşabilecek çatışmalar gibi yönetsel faktörlerden kaynaklanabilir. Sürdürülebilirlik araştırmaları, şirketlerin finansal performansı üzerinde olumlu veya olumsuz etkiler yaratabilir.
Özet (Çeviri)
Sustainability research in capital markets involves assessments of companies' environmental, social, and governance (ESG) performances. These studies evaluate whether companies are managed sustainably and are crucial for investors who utilize this information to make investment decisions in capital markets. Recently, there has been increased interest in the impact of sustainability research on companies' financial performance. Specifically, companies with low ESG performance are more likely to exhibit lower financial performance. Therefore, investors may prefer to avoid companies with low ESG performance by taking into account the results of sustainability research. Furthermore, the findings of sustainability research can be used to assess companies' environmental, social, and governance risks. These risks encompass events and conditions that could adversely affect companies' future financial performance. For example, environmental risks may arise from factors such as natural disasters and climate change. Social risks may originate from social factors like employee rights and societal expectations. Governance risks may stem from managerial errors or conflicts within company management. This study utilizes Multiple Criteria Decision Making Methods to evaluate the financial performance of companies included in the BIST Sustainability Index. The aim is to determine the ranking results of companies with the best and worst financial performance between 2019 and 2021, compare the methods, and identify companies with stable financial performance through a final ranking. Social risks include factors such as employee rights and societal expectations, while governance risks may arise from errors in company management or conflicts within the management. Sustainability research can have positive or negative effects on companies' financial performance.