Hz. Ömer'in hukuk anlayışı
Hz. Omer's understanding of law
  1. Tez No: 850672
  2. Yazar: MUHAMMED ÖMER AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma Hz. Ömer'in hayatını, liderliğini ve kendi döneminde ortaya çıkan birtakım problemlere karşı çözüm önerilerini ve olaylara bakış açısını inceleyerek onun hukuk anlayışını ortaya koymaya çalışmaktadır. Hz. Ömer'in gerek Hz. Peygamber'in (a.s) döneminde gerek ilk halife Hz. Ebubekir'in (r.a) halifeliği döneminde gerekse kendi halifeliği döneminde karşılaştığı birtakım sosyal olaylara karşı uyguladığı içtihatlar, kendi döneminde karşılaşılan problemlerin çözümünde çok etkili ve isabetli olduğu anlaşılmaktadır. Biz ise ortaya koyduğumuz çalışmamızda Hz. Ömer'in yapmış olduğu içtihatları tespit ederek ve bu içtihatların öneminin vurgulanması adına farklı bir bakış açısı benimseyerek günümüz problemleri adına bir bakış felsefesi ortaya koymaya çalıştık. Ayrıca Hz. Ömer'in; özellikle lider olarak kamu ve özel hukuk alanında yapmış olduğu içtihatlar, onu sadece tarihi bir figüran olmaktan öteye götürerek İslâm'ın hukuki mirasının temellerinin atılmasına büyük katkı sağlamıştır. Yapmış olduğumuz çalışma, dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm Hz. Ömer'in kişisel bilgilerini içermektedir. İkinci bölüm Hz. Ömer'in hukuku işletirken temel aldığı hususları barındırmaktadır. Üçüncü bölüm Hz. Ömer'in içtihadi temellerini kapsamaktadır. Dördüncü bölüm ise Hz. Ömer'in kamu ve özel hukuk dallarında yaptığı içtihatları içermektedir. Sonuç kısmında ise elde edilen neticeler ortaya konulmuş ve İslâm Hukukunda içtihadın mahiyetinin daha iyi kavranması ve aynı zamanda İslâm Hukukunun yürürlüğünün sağlanması adına, bu konunun önemi daha fazla vurgulanarak daha çok çalışma yapılması gerektiğinin altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study tries to reveal Omer's understanding of law by examining his life, his leadership, his suggestions for solutions to some problems that emerged during his time, and his perspective on events. It is understood that the jurisprudence that Omar implemented against some social events he encountered both during the Prophet's period, during the caliphate of the first Caliph Abu Bakr, and during his own caliphate was very effective and accurate in solving the problems encountered during his time. In our study, we tried to put forward a philosophy of perspective on today's problems by identifying Omer's jurisprudence and adopting a different perspective in order to emphasize the importance of these jurisprudence. Also, Omer; His jurisprudence, especially as a leader, in the field of public and private law, made him more than just a historical figure and contributed greatly to laying the foundations of the judicial heritage of Islam. The study we have done consists of four parts. The first chapter contains Omer's personal information. The second chapter contains the issues on which Omer bases his practice of law. The third chapter covers the foundations of Omer's jurisprudence. The fourth chapter includes Omer's jurisprudence in the fields of public and private law. In the conclusion, the results obtained are presented and it is underlined that more work needs to be done by emphasizing the importance of this issue in order to better understand the nature of ijtihad in Islamic Law and at the same time to ensure the enforcement of Islamic Law.