Cilt kanserinin stres etkisi ile kesirli mertebeden matematiksel modellemesi ve kararlılık analizi
Fractional order mathematical modeling of skin cancer with stress effect and its stability analysis
- Tez No: 850681
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAMER ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Tezde, stresin cilt kanseri üzerine olan etkisi, kesirli mertebeden diferansiyel denklem sistemi yardımıyla incelenmiştir. İlk bölümde, kesirli mertebeden diferansiyel denklemler ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, kesirli mertebeden diferensiyel denklemlerle oluşturulmuş matematiksel model örnekleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, cilt kanseri için kesirli mertebeden diferansiyel denklemler ile formüle edilen yeni bir matematiksel model sunulmuştur. Stres faktörünün önemi dikkate alınarak modele dahil edilmiş ve tümör hücreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Denge noktalarının yerel kararlılığı incelenmiştir ve kesirli türevlerin sistemin dinamik davranışı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Kesirli mertebeden türevlerin ve farklı parametrelerin popülasyon dinamikleri üzerindeki etkisini analiz etmek için sayısal simülasyonlar yapılmıştır. Farklı kesirli mertebe ve parametre değerlerine göre grafiklerin sunulması, bulguların görselleştirilmesine yardımcı olmuştur. Ayrıca stresin tümör hücreleri üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Dördüncü bölüm ise sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of four chapters. In the thesis, the effect of stress on skin cancer discuss owing to fractional order differential equation systems. In the first chapter, basic definitions and theorems regarding fractional order differential equations are given. In the second chapter, mathematical modeling examples that constructed via differential order differential equations are examined. In the third chapter, a new mathematical model for skin cancer formulated with fractional order differential equations is presented. Considering the importance of the stress factor, it is included in the model and its effect on tumor cells is investigated. The local stability of the equilibrium points has been examined and the effect of fractional derivatives on the dynamic behavior of the system is evaluated. Numerical simulations have been performed to analyze the impact of fractional order derivatives and different parameters on population dynamics. Presenting graphs based on various fractional orders and parameter values have helped visualize the findings. The effect of stress on tumor cells has also been investigated. The fourth section consists of results and recommendations.