Savaş mağduru çocukların resim sanatına konu olması üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the subject of children war victims in painting art
- Tez No: 850694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN MÜSLÜM BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bilinen insanlık tarihi kadar eski bir olgu olan savaş, yaşamın var olmasıyla beraber görülmüş; her çağda, insanın yaşadığı her kara parçasında etkisini hissettirmiştir. Savaşlar insan yaşamı ve doğa üzerinde onarılması güç olan son derece yıkıcı etkiler meydana getirmektedir. Günümüz dünya gündemini en çok meşgul eden konuların başında yine savaşlar gelmektedir. Savaş sebebiyle meydana gelen can ve mal kayıplarının önlenmesi noktasında yapılan çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Yaşamın her alanında büyük çapta yıkımlara sebep olan savaşlardan en çok etkilenen ve ölümlerin en çok yaşandığı kitle kendini korumaktan yoksun çocuklar olmuştur. Dünya halklarından her kesimden insanın alması gereken en önemli temel sorumluluk savaşların önlenmesi noktasında bireysel ya da toplu şekilde çaba göstermek olmalıdır. Savaş mağduru sivillere, özellikle de çocuklara yönelik farkındalık oluşturulması, çocuklar için daha fazla önleyici, koruyucu, iyileştirici tedbirlerin alınması her bireyin görevi ve sorumluluğu olmalıdır. Savaş olgusunun sanat camiasında çeşitli sanat türlerinde konu olarak işlenmeye başlamasıyla savaşın yıkıcı etkileri dünya halkları tarafından daha çok görülebilmiş ve savaş olgusuna daha çok dikkat çekilmeye başlanmıştır. Resim sanatında dünyada meydana gelen gelişmeler üzerinde durulması ve bu konuda değerlendirmelerde bulunulması araştırma tezinin temel amaçları arasındadır. Araştırmanın konusu olan ve dünyada önemli bir mesele haline gelen savaş sorunsalının çocuklar üzerinde yaratmış olduğu etkiler resim sanatının anlatım imkânlarından faydalanılarak irdelenmiş ve süreç içerisinde de resim çalışmaları yapılmıştır. Uygulamada yapılan çalışmalara paralel olarak konu bağlamında çeşitli sanatçılar tarafından yapılan sanat eserleri üzerinden de değerlendirmelerde bulunulmuştur. Özellikle savaş mağduru çocukların yaşamış olduğu travmatik süreçlerin resim sanatında araştırma tezi olarak ele alınması, resim sanatı alanında yapılmış eserlerin toplum üzerinde yaratacak etki düşünüldüğünde konunun kavranması araştırmanın süreç ve sonucunu etkileyeceği gibi konu çerçevesinde yapılacak olan sanat çalışmalarına da yön verecek olması son derece değerli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
War, which is a phenomenon as old as the known history of mankind, has been seen with the existence of life; it has made its impact felt in every age and on every piece of land where people live. Wars have extremely destructive effects on human life and nature that are difficult to repair. Wars are one of the most preoccupying issues on today's world agenda. It is seen that the efforts made to prevent the loss of life and property due to war are insufficient. Children, who are deprived of self-protection, are the most affected by wars that cause large-scale destruction in all areas of life and the masses that are most affected by deaths. The most important basic responsibility that people from all walks of life should take should be to make individual or collective efforts to prevent wars. It should be the duty and responsibility of every individual to raise awareness about civilian victims of war, especially children, and to take more preventive, protective and curative measures for children. As the phenomenon of war started to be treated as a subject in various types of art in the art community, the destructive effects of war were more visible to the peoples of the world and more attention was drawn to the phenomenon of war. Focusing on the developments in the art of painting in the world and making evaluations on this subject are among the main objectives of the research thesis. The effects of the war problematic, which is the subject of the research and has become an important issue in the world, on children have been examined by making use of the expression possibilities of the art of painting and painting studies have been carried out in the process. In parallel with the studies carried out in practice, evaluations were also made on the works of art made by various artists in the context of the subject. Considering that the traumatic processes experienced by the children who are victims of war are handled as a research thesis in the art of painting, and that the works made in the field of painting art will have an impact on the society, the comprehension of the subject will affect the process and result of the research, as well as the art works to be made within the framework of the subject.