Türk vatandaşlığına kabul edilen Suriyelilerin sosyal uyumu: Şanlıurfa ilinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
Social cohesion of Syrian refugees who naturalised as Turkish citizens: Problems encountered in the province of Şanlıurfa and solution suggestions
  1. Tez No: 850716
  2. Yazar: CİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
2011 yılında Arap Baharının etkisiyle Suriye'de gerçekleşen iç savaş sonucu can ve mal güvenliğinden endişe duyan insanlar göç etme kararı almışlardır. Göçten etkilenen bireyler ülkemize sığınma talebinde bulunmuş ve her geçen gün ülkemizin her ilinde yerleşime başlamışlardır. Zamanla Suriyelilerin ülkelerine geri dönüş umutlarının kalmaması ve kendilerine yeni bir hayat kurmaya başlamaları ile misafirlik algıları yok olmaya başlamıştır. Böylece Türkiye'deki siyasi kaygılar ve Suriyelilerin talepleri doğrultusunda vatandaşlığa kabul edilen Suriyeli sayısında artışlar yaşanmaya başlamıştır. Ancak vatandaş olmalarına rağmen Suriyeliler'de ciddi anlamda sosyal uyum sorunları meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada göç ve göç türleri ve Türkiye'nin göç politikaları ve vatandaşlığa kabul şartları incelenip vatandaşlığa kabul edilen Suriyelilerin sosyal uyumlarında yaşanan sorunlar tespit edilerek çözümler üretilmiştir. Çalışmanın amacı bu sorunlar üzerinden çözüm önerileri sunarak Türkiye'nin göç politikalarına, vatandaşlık işlemlerine ve sosyal uyum çalışmalarının başarıya ulaşmasına katkı sağlamaktır. Çalışma kapsamında 20 Suriye uyruklu birey ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu bağlamda elde edilen veriler MAXQDA 2022 nitel veri analizi programıyla analiz edilip temalara ayrılmıştır. Tespit edilen sorunlarla ilgili çözüm önerilerine sonuç bölümünde yer verilip genel değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the civil war that took place in Syria with the effect of the Arab Spring in 2011, people who were worried about the safety of life and property decided to migrate. Individuals affected by migration have sought asylum in our country and have started to settle in every province of our country with each passing day. As the Syrians lost their hope of returning to their country and started to build a new life for themselves, their perception of hospitality began to disappear. Thus, in line with the political concerns in Turkey and the demands of the Syrians, the number of naturalized Syrians started to increase. However, it has been observed that there are serious social cohesion problems among Syrians despite being citizens. In this study, migration and migration types, Turkey's migration policies and naturalization conditions were examined and the problems experienced in the social cohesion of the naturalized Syrians were determined and solutions were produced. The aim of the study is to contribute to the success of Turkey's immigration policies, citizenship procedures and social cohesion studies by offering solutions on these problems. Within the scope of the study, semi-structured interviews were conducted with 20 Syrian nationals. In this context, the data obtained were analyzed with the MAXQDA 2022 qualitative data analysis program and divided into themes. Solution suggestions for the identified problems were included in the conclusion section and a general evaluation was made.