Kurban Said'in Ali ve Nino ile Altunsaç romanlarının Bourdieucü bakış açısıyla incelenmesi
An analysis of Kurban Said's novels Ali and Nino and Altunsaç from a Bourdieu perspective
- Tez No: 850734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA FİLDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
20. yüzyılın önemli sosyologlarından biri olan Pierre Bourdieu, toplumu detaylı bir şekilde inceleyerek açıklamaya çalışmıştır. İçinde yaşadığı Fransa'nın toplumsal yapısından hareketle kendi kuramını oluşturmuştur. Bourdieu'nün kuramını oluştururken, Karl Marx'ın, Max Weber ve Emile Durkheim'in sosyolojik kuramlarından etkilendiği görülmektedir. Ancak öncüllerinin kuramlarını tamamen kabul etmeyerek, yanlış gördüğü noktaları reddetmiş ve eksik noktaları da gidermiştir. Bu bağlamda daha geniş kavramsal çerçeve ortaya koyarak toplumsal yapıyı alan, habitus, sermaye ve simgesel şiddet kavramları üzerinden çözümlemeye çalışmıştır. Bourdieu'nün ortaya koyduğu bu kavramlar, toplumu bir gerçeklik üzerinden kavrar. Ancak edebiyat sosyolojisi alt disiplini aracılığıyla kurgulanmış toplumsallıklar da sosyolojinin konusu haline gelmiştir. Edebi metinlerdeki toplumsal boyut, sosyologların toplumu çözümleyiş biçiminin bir yansıma alanına dönüşmüştür. Bu bağlamda Kurban Said, 20. yüzyıl Azerbaycan edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. O; eserlerinde Azerbaycan'ın sosyal yapısını, ekonomik durumunu ve kültürünü detaylı bir şekilde ele almıştır. Sadece Azerbaycan değil, genel olarak Doğu-Batı çatışması üzerinde de durmuştur Kurban Said; Ali ve Nino, Altunsaç ve Aşktan Bihaber Olan Kişi olmak üzere üç roman yazmıştır. Ancak Aşktan Bihaber Olan Kişi romanı yayımlanmamıştır. Diğer iki romanında ise toplumsal yapı, ekonomik sınıf, Doğu ile Batı arasındaki kültürel çatışmaya geniş bir yer ayırmış ve sıralanan bağlamlarda birbirine zıt karakterler yaratmıştır. Dolayısıyla Ali ve Nino ile Altunsaç romanları Bourdieu'nün alan, habitus, sermaye ve simgesel şiddet kavramları üzerinden çözümlenebilecek zengin bir içeriğe sahiptir. Buradan hareketle çalışmada öncelikle Bourdieu'nün kendisi ve hayatı hakkında bilgi verilecek, ardından alan, habitus, sermaye ve simgesel şiddet kavramları açıklanacaktır. İkinci bölümde Kurban Said'in hayatı ve edebi faaliyetleri üzerinde durulacak, Ali ve Nino ile Altunsaç romanları ele alınacaktır. Son bölümde ise Kurban Said'in bahsi geçen romanları Pierre Bourdieu'nün alan, habitus, sermaye ve simgesel şiddet kavramları üzerinden analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Pierre Bourdieu, one of the prominent sociologists of the 20th century, endeavored to explain society in detail by examining it closely. Drawing from the social structure of the France in which he lived, he formulated his own theory. While constructing his theory, it can be observed that Bourdieu was influenced by the sociological theories of Karl Marx, Max Weber, and Emile Durkheim. However, he did not entirely accept the theories of his predecessors; instead, he rejected the points he considered incorrect and addressed the shortcomings. In this context, he attempted to analyze social structure through a broader conceptual framework, focusing on the concepts of field, habitus, capital, and symbolic violence. The concepts put forth by Bourdieu grasp society through a certain reality. However, social constructs formulated through the sub-discipline of literary sociology have also become a subject of sociology. The societal dimension in literary texts has turned into a reflection of sociologists' analytical approaches to society. In this context, Kurban Said is one of the most significant writers of 20th-century Azerbaijani literature. In his works, he extensively addresses the social structure, economic situation, and culture of Azerbaijan. Not only Azerbaijan but also the East-West conflict in general has been a focal point for Kurban Said. He has written three novels: Ali and Nino, Altunsaç, and Aşktan Bihaber Olan Kişi. However, the novel Aşktan Bihaber Olan Kişi has not been published. In his other two novels, he dedicates considerable space to social structure, economic class, and the cultural conflict between East and West, creating contrasting characters in the mentioned contexts. Therefore, the novels Ali and Nino and Altunsaç have a rich content that can be analyzed through Bourdieu's concepts of field, habitus, capital, and symbolic violence. Based on this, the study will first provide information about Bourdieu himself and his life. Following that, the concepts of field, habitus, capital, and symbolic violence will be explained. In the second section, emphasis will be placed on Kurban Said's life and literary activities, with a focus on the novels Ali and Nino and Altunsaç. In the final section, Kurban Said's mentioned novels will be analyzed through Pierre Bourdieu's concepts of field, habitus, capital, and symbolic violence.