'Ali ve Nino' romanının ideolojik yapısı ve müelliflik meselesi üzerine bir inceleme
A study on the ideological structure and authorship issue of the novel Ali and Nino
- Tez No: 889751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFINA BARMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ali ve Nino“ romanı hem konusu ve ideolojik yapısı hem de gizemli müellif kimliği ile yıllardır Azerbaycan edebiyatının en ünlü romanı olma özelliğini korumaktadır. Bir aşk romanı olanrak bilinen ”Ali ve Nino“, Azerbaycan tarihinin en hassas ve edebî eserlerde az işlenen bir dönemini (1914-1920) ele alan bir eserdir. ”Ali ile Nino Romanının İdeolojik Yapısı ve Müelliflik Meselesi Üzerine Bir İnceleme“ isimli tez çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, ”Ali ve Nino“ romanının konusu ve ideolojik yapısı üzerinedir. Bu bölümde; romanın konusu ele alınmış, eserin ideolojik yapısı Şark-Garp problemi, sevgiliye duyulan aşk ve vatana duyulan aşk çerçevesinde incelenmiştir. ”Ali ve Nino“ romanı, ünlü senaryo yazarı Christopher Hampton ve yönetmen Asif Kapadia tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır. 2016 yapımı bu film ile roman arasında yapılan karşılaştırmalar da tez çalışmasının birinci bölümünde yer almaktadır. ”Ali ve Nino“ romanının yazarı olarak bilinen Kurban Said imzasının kime ait olduğu ile ilgili farklı görüşler, Azerbaycan sınırlarını aşmış durumdadır. Tez çalışmasının ikinci bölümünde, ”Ali ve Nino“ romanının yazarı hakkında Azerbaycan, Türkiye ve yurt dışındaki araştırmacıların tartışmalı görüşleri bir araya getirilmiştir. Yazar Neriman Abdülrahmanlı'nın ”Kurban: Yüzyılın 'Ali ve Nino' Efsanesi“ isimli romanı adeta roman içinde bir romandır. ”Kurban“ adlı bu romanda ele alınan ”Ali ve Nino" eserinin müelliflik gizemi de ikinci bölümde incelenmiştir. Son olarak konuyla ilgili çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The novel“Ali and Nino”has been the most famous novel of Azerbaijani literature for years, with its subject, ideological structure and mysterious author identity.“Ali and Nino”, known as a love novel, is a work that deals with a period (1914-1920) that is the most sensitive and rarely treated in literary works of Azerbaijani history. Our thesis titled“A Study on the Ideological Structure and Authorship Issue of the Novel Ali and Nino”consists of two parts. The first part is about the subject and ideological structure of the novel“Ali and Nino”. In this chapter; The subject of the novel is discussed and the ideological structure of the work is examined within the framework of the Eastern-Occidental problem, love for the lover and love for the homeland. The novel“Ali and Nino”was adapted to the big screen by the famous screenwriter Christopher Hampton and director Asif Kapadia. Comparisons made between this 2016 film and the novel are also included in the first part of the thesis. Different opinions about who owns the signature of Kurban Said, known as the author of the novel“Ali and Nino”, have gone beyond the borders of Azerbaijan. In the second part of the thesis, the controversial views of researchers from Azerbaijan, Turkey and abroad about the author of the novel“Ali and Nino”are brought together. Author Neriman Abdülrahmanlı's novel“Kurban: The 'Ali and Nino' Legend of the Century”is almost a novel within a novel. The authorship mystery of the work“Ali and Nino”, which is discussed in this novel called“Kurban”, is also examined in the second chapter. Finally, inferences regarding the subject were tried to be made.