Alzheimer hastalığının prognozunda ortalama trombosit hacminin (MPV) belirlenmesinin önemi
The importance of determining mean platelet volume (MPV) in the prognosis of alzheimer's disease
- Tez No: 850757
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYHANCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NAZLI DURMAZ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Vasküler risk faktörleri Alzheimer hastalığının (AH) ilerlemesinde ve gelişiminde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Ortalama trombosit hacmi (MPV), trombosit (PLT) fonksiyonunun bir göstergesidir ve artan MPV, artan nöroinflamasyon riski ile ilişkilidir. Çalışmamızda MPV testinin AH'nin prognozunu için ayırıcı bir kan parametresi olarak uygulanabilirliğini sorgulamaktayız. Çalışmamızda; 125 Alzheimer hastası ve 41 kontrol grubu değerlendirildi. Hasta grubu; Alzheimer tipi demans dışında nörolojik hastalıkları bulunmayan, kan ve trombosit bozuklukları tanısı almamış kişilerden seçildi. Genel bilişsel değerlendirme Mini Mental Durum Muayenesi (MMSE) ve saat çizim testleri yapılarak değerlendirildi. Kontrol grubu; demans ve nörolojik hastalıkları olmayan, kan ve trombosit bozuklukları tanısı almamış kişilerden seçildi. Çalışmamızda kontrol ve hasta grupları arasında ortalama trombosit hacmi, trombosit düzeyleri ile eritrosit, hemoglobin, hematokrit düzeylerini karşılaştırdık. Sonuç olarak; Hasta grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, hasta grubunun MPV değerleri (9,91±1,05) kontrol grubuna (7,76±0,50) göre ileri derecede anlamlı olarak daha yüksek saptandı.(p≤0,001). Trombositler; hasta grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, hasta grubunun PLT değerleri (220,36±75,71) kontrol grubuna (266,80±59,72) göre ileri derecede anlamlı olarak daha düşük saptandı.(p≤0,001). Kontrol ve hasta grubu arasında Eritrosit, hemoglobin ve hematokrit değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Bu çalışmada AH'li bireylerde MPV değerlerinin ileri derecede anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edilmiştir. AH'de artmış MPV trombosit fonksiyon bozukluğuna işaret edebilir. Bu kapsamda daha fazla ileriye dönük araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Vascular risk factors are thought to play an important role in the progression and development of Alzheimer's disease (AD). Mean platelet volume (MPV) is an indicator of platelet (PLT) function, and increased MPV is associated with an increased risk of neuroinflammation. In our study, we question the applicability of the MPV test as a differential blood parameter for the prognosis of AD. In our study; 125 Alzheimer's patients and 41 control groups were evaluated. Patient group; They were selected from people who did not have neurological diseases other than Alzheimer's type dementia and were not diagnosed with blood and platelet disorders. General cognitive evaluation was evaluated by Mini-Mental State Examination (MMSE) and clock drawing tests. Control group; They were selected from people who did not have dementia or neurological diseases and were not diagnosed with blood and platelet disorders. In our study, we compared the mean platelet volume, platelet levels, and erythrocyte, hemoglobin, and hematocrit levels between the control and patient groups. In conclusion; When the patient group was compared with the control group, the MPV values of the patient group (9.91±1.05) were found to be significantly higher than the control group (7.76±0.50) (p≤0.001). platelets; When the patient group was compared with the control group, the PLT values of the patient group (220.36±75.71) were found to be significantly lower than the control group (266.80±59.72) (p≤0.001). There was no significant relationship between erythrocyte, hemoglobin and hematocrit values between the control and patient groups. In this study, it was determined that MPV values were significantly higher in individuals with AD. Increased MPV in AD may indicate platelet dysfunction. More prospective research is needed in this context.