Suçla mücadelede adli sosyal hizmetin rol ve işlevleri
Role and function of forensic social work in combating crime
  1. Tez No: 850786
  2. Yazar: MİRWAİS BİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Delil Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Suç, toplumların yüz yüze kaldığı en ciddi problemlerden birisidir. Suç, mağdurları üzerinde ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanabilen yıkıcı etkilere sahiptir. Suçun mağdur üzerindeki fiziksel zararlarını yanında psikolojik, ekonomik ve sosyal zararları da bulunmaktadır. Bireye ve topluma verdiği zararlar nedeniyle suçla etkili bir biçimde mücadele edilmelidir. Adli sosyal hizmet suçla mücadele kullanılabilecek araçlardan bir tanesidir. Adli sosyal hizmet suçlular, suça sürüklenmiş çocuklar ve suç mağdurlarının rehabilitasyonu, iyileştirilmesi ve güçlendirilmesini sağlayarak sosyal işlevselliklerini artırmayı ve yeniden topluma kazandırmayı hedeflemektedir. Bununla birlikte, uygulamada ceza adalet sistemi faaliyetlerinin ıslah faaliyetlerine odaklandığı ve suçla mücadele yönünün ihmal edildiği ve gerçekleştirilen adli sosyal hizmet faaliyetleriyle suçun yeniden işlenmesinin önlenemediği gözlemlenmektedir. Bu araştırmanın amacı adli sosyal hizmetin suçu önlemede ve suçluların rehabilitasyonunda işlevinin ne olduğunu ve sosyal çalışmacının adalet sistemi içerisindeki görevlerinin neler olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde suç ve suçluluğu açıklamak için geliştirilmiş olan ve kriminoloji alanında sıklıkla kullanılan üç suç kuramı hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde sosyal hizmet kavramı tanımlanmış, amaç ve ilkeleri açıklanmış ve sosyal hizmet uygulamalarında kullanılan belli başlı sosyal hizmet yaklaşımları hakkında açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde adli sosyal hizmet kavramı açıklanmış ve çocuklara, kadınlara, yaşlılara, engellilere ve hükümlülere yönelik adli sosyal hizmet uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca suç kuramları ile adli sosyal hizmet uygulaması ilişkisi de tartışılmıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde ise araştırmanın amacı doğrultusunda birinci, ikinci ve üçüncü bölümde verilen bilgiler değerlendirilerek bir analiz yapılmıştır. Sonuç kısmında ayrıca adli sosyal hizmet uygulamalarının suçla mücadelede etkin olarak kullanılabilmesi için bazı önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Crime is one of the most serious problems that societies face. Crime has devastating effects on its victims, which can result in death and injury. Besides the physical harms of the crime on the victim, there are also psychological, economic and social harms. Crime should be dealt with effectively because of the harms it causes to the individual and society. Forensic social work is one of the tools that can be used in the fight against crime. Forensic social work aims to increase social functionality and regroup by providing rehabilitation and empowerment of offenders, delinquent children and victims of crime. However, in practice, it is observed that criminal justice system activities focus on correctional activities and the aspect of fighting crime is neglected and re-offending of crime cannot be prevented with forensic social work activities. This study aims to reveal what the function of forensic social work is in preventing crime and rehabilitation of criminals, and what the duties of the social worker are in the justice system. In the first part of the study, information is given about three crime theories, which were developed to explain crime and delinquency and are frequently used in the field of criminology. In the second part, the concept of social work was defined, its aims and principles were explained, and some explanations were made about the main social work approaches used in social work practices. In the third part, the concept of forensic social work is explained and information is given about the forensic social work practices for children, women, the elderly, the disabled and convicts. In this section, the relationship between crime theories and forensic social work practice is also discussed. In the conclusion part, an analysis was made by evaluating the information given in the first, second and third sections in line with the purpose of the research. In the conclusion part, some suggestions were also made for the effective use of forensic social work practices in the fight against crime.