Polisin halkla ilşkileri açısından karakolların yeri ve önemi (Altındağ Merkez Polis Karakolu örneği)
  1. Tez No: 172779
  2. Yazar: İBRAHİM AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
115 ÖZET Toplumsal yaşamdaki olumsuz değişimler, ekonomik ve sosyal yapıdaki sıkıntılar karşımıza suç olgusunu çıkarmaktadır. Bir toplumun hem gelenek ve görenekleri tarafından hem de kanunları tarafından reddedilen bu suç olgusu, toplumda güvenlik ihtiyacını doğurmuştur. Bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de toplumun güvenlik ihtiyacını polisler sağlamaktadır. Polis Teşkilatı içinde çok çeşitli birimler vardır. Bu birimlerden biri de polis karakollarıdır. Bölgesel güvenlik birimleri olan karakol polisleri kendi sorumluluk alanlarında suç ve suçlularla mücadele etmekte, gerek suç öncesi önleyici hizmetler yönüyle gerekse de suç sonrası adli polislik yönüyle bölge halkına çeşitli güvenlik hizmeti sunmaktadırlar. Karakol polisleri verdikleri güvenlik hizmetinde halkla olan diyalogu, onlarla olan iletişimi, iyi ilişkileri daima en üst seviyede tutmalıdırlar. Çünkü sosyal bir olgu olan suçun çözümü de toplum içinde yatmaktadır. Bu çerçevede polis halkla ilişkiler çok büyük önem arz etmektedir. Bu kadar önemli bir konuda bu zamana kadar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından çok ciddi çalışmaların olmadığı, bu konuda gerek karakol personeline yönelik gerekse de diğer personele yönelik ciddi eğitimin verilmediği, verilen eğitimin ise yetersiz olduğu görülmüştür. Suçla ve suçlularla mücadelede teşkilatımızın halkla ilişkiler boyutlu bir güvenlik politikasının olmadığı anlaşılmaktadır. Karakol polisleri birçok sebeplerden( ekonomik, psikolojik, çalışma saatleri vb ) dolayı güvenlik hizmetlerini sadece suç sonrası adli polis hizmetleri olarak algılamaktadır. Polis halkla ilişkiler konusunda ciddi bir çalışma yapmamaktadır. Sadece suç oluştuktan sonra failleri yakalamak, delilleri toplamak, tanıkların ifadelerini almak gibi işlerle meşgul olmaktadır. Bu anlayıştan tamamen sıyrılarak karakol polisliğini toplum destekli güvenlik hizmeti boyutuna yöneltmek gerekir.116 Kamu güvenliğinin sağlanmasında halkın yardımının ne kadar çok önem arz ettiği yadsınamaz bir gerçektir. Onun için karakol polisi atacağı tüm adımında, alacağı tüm kararlarda halka sormalı ve onların görüşlerini almalıdır. Çünkü polis halkla ilişkiler iki yönlü bir ilişki biçimidir ve karşılıklı güvene ve saygıya bağlıdır. Yapılan bu çalışmada karakol polislerinin suçla ve suçlu ile mücadelede halkın yardımının ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu belirtmeye çalıştık. Tüm bunlarla ilgili olarak polis halkla ilişkileri etkileyen olumsuz faktörlerin neler olduğu ve bu faktörlerin ortadan kaldırılması için nelerin yapılabileceği ile çözüm yolları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
117 SUMMARY Negative changes in the life relates to the community, problems in the economic and the social structure, cause us to face with the phenomenon“Crime”. This phenomenon“Crime”refused by not only the tradition and customs of the community, but also the legislation, has arisen the need of security in the society. As it is in all other developed countries, the police in our country as well, provide the security needs of the community. There are many kinds of units in police Organization. One of those units are police stations. The police, working at the stations that are the sectoral security units, combat crime and criminals in their own areas of responsibility, provide several security services by view of not only pre-crime preventive measures, but also post- crime forensic police services to the society in their jurisdictional areas. Stationary polices must constantly keep the dialogue, communication and good relations with their people in their areas at the maximum level. Because, the soluation of the crime, a social phenomenon, lies down in the society as well. Within this frame, police-community relation (community policing activities) are of greate importance. Till now, at such an important issue, it is observed that, no very serious work has been done by Security Directorate General of Turkish National Police, no serious education relating to that issue has been provided towards the personnels of the police stations as well as other personnels. It is comprehended that, at tackling crime and criminals, our police organization does not have a security strategy steming from police-communnity relation (community policing). Because of many reasons 8such as economic, psychological, working hours... etc.) stationary polices infer from the security services that those services are just due to post-crime forensic police measures. The police do not conduct serious work at the issue of police-community relations.118 They just deal with the activities such as arresting perpetrators, collecting evidences/findings, questioning the witnesses... etc. after the crime has been committed. Stationary policing should be channeled into the point of community- supported security services by completely getting rid of this understanding. It is an unavoidable fact that, help of the community is such of great importance in taking control of public security. Therefore, stationary polices should ask their people about every step they're going to take, about every decision they're going to make as well as take the ideas of the society into their consideration. Because, police-community relation are of a type of double-directed relations and depend on mutual trust and respect. In this work done, we have tried to draw your attention to the fact that, support of the public to the stationary polices at combating crime and criminals is such of a great significance. Relating to those all, what the negative factors affecting the police- community relations are, what can be done in overcoming those factors as well as solution ways have been examined.