Empedanslı ve sonlu bir diaresel silindirik borudan silindirik dalgaların saçılması probleminde integral gösterilim yoluyla kesin sayısal çözüm yaklaşımı
A Scattering problem which consists of a circular cylinder that has an empedence and a current loop that illuminates the cylinder is considered and an exact numerical solution approach applied by means of integral
  1. Tez No: 85081
  2. Yazar: ALİ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ŞENGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu tezde, bir akım halkası tarafından aydınlatılan ve empedansa sahip kalınlıksız ve sonlu uzunluktu dairesel silindir borudan saçılma problemi ele alınmıştır. Problem, alan ifadele rinin integral gösterilim yoluyla sayısal kesin çözüm yaklaşımı uygulanarak çözülmüştür. Silindirin alt ve üst tabanlarına paralel ve bu tabanlardan eşit uzalıkta bulunan düzlemde çapı silindirin çapından daha büyük olan bir akım halkası yerleştirilmiş ve sistem bu kay nakla uyarılmıştır. Bu haliyle yapılan çalışma; hem sonlu dairesel silindirik geometriden saçılma hem de ortasında yansıtıcı bulunan bir halka antenin karakteristiklerinin belirlene bilmesi olarak görülebilir. Problem ayrı ayrı bölgeler halinde incelenmiş ve bu bölgelerin her biri için alan ifadeleri yazılmıştır. Bu alan ifadelerinde yer alan bilinmeyen katsayıların hesaplanması için Fourier ve Hankel Dönüşümleri kullanılmış ve sonuçta çözülmesi gere ken bir denklem sistemi elde edilmiştir. Bu denklem sisteminin sayısal çözümü ile yakın ve uzak alan ifadelerinin elde edilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A scattering problem which consists of a circular cylinder that has an empedence and a current loop that illuminates the cylinder is considered and an exact numerical solution approach applied by means of integral representation of the field expressions. The cylinder is excited by a current loop with a bigger radius than the cylinder In this manner, this work can be treated as a solution of scattering problem from a finite circular cylinder or examination of radiation characteristics of a loop antenna with a cylindrical reflector. The problem is divided into regions and integral representations for these regions are obtained. These field expressions include unknown coefficients. To determine these coefficients, Fourier and Hankel Transforms are used and eventually a linear algebric equation system is obtained. The near and far calculation are studied by solving these system of equations. VI