Plastik enjeksiyon makinalarının kilitleme sistemlerinin incelenmesi ve uygulama örnekleri
Investigation of plastic injection molding machine's clamping systems and calculation examples
- Tez No: 85080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM E. BOĞOÇLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Hazırlamış olduğumuz bu tezde özellikle enjeksiyon makinalarında kullanılan kilitleme sistemlerinin çeşitleri, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları incelenmiştir Son kısımda mekanik bir makinada kollara gelen kuvvetler sayısal olarak incelenmiştir. Diğer bir uygulama örneğinde de komple hidrolik bir enjeksiyon makinasında servo valflerin uygulanması ve sayısal olarak sistemin oluşturulması ele alınmıştır. Günümüzde, plastik malzemeler sağladığı kullanım ve işleme kolaylıkları nedeni ile endüstride çok yaygın olarak kullanılan hammadde özelliği taşımaktadır. Bu nedenle bu malzemeler birçok işleme şekli ile toplumun isteklerini karşılamaktadır. Plastik malzemenin işlenmesinde en çok ve yaygın olarak kullanılan proseslerden birisi de plastik enjeksiyon teknolojisidir. Akla gelen her türlü alanda plastik malzemelere ve enjeksiyon ürünlerine rastlamak mümkündür. Bu kadar geniş bir alanda önemli bir yere sahip olan plastik enjeksiyon teknolojisi ve makinalan son derece ciddi biçimde ele alınmalı ve optimum verim elde edilmeye çalışılmalıdır. Optimum sonuca ulaşmak ise iyi dizayn edilmiş, en az enerji harcayarak en fazla enerji tasarrufu sağlayan,sessiz, insana ve çevreye zararsız makina sistemlerinin kurulması ile mümkündür. Bir plastik enjeksiyon makinasının en önemli kısımlarından biri kilitlemeyi sağlayan sistemdir. Çünkü kaliteli ürünün ortaya çıkabilmesi için enjeksiyon süresince kalıpların açılmaması gerekir. Bu açılma mikronlar ölçüsünde olsa bile ürün çapaklı çıkacağı için kalite sağlanamamış olur ve bu çapağın alınması mümkün olmaz yada ek bir işçilik gerektirir. Bunu engellemek için makina gerekli kilitleme kuvvetini sağlayabilmelidir. Fakat kilitleme kuvveti gereğinden fazla olmamalıdır. Çünkü seçilen fazla kuvvet gereksiz zorlanmalara ve hantal konstrüksiyonlara malolacaktır. Bu güne kadar bir çok sistemler ve dizaynlar yapılmıştır. Genellikle bu sistemlerin ana yapısını hidrolik teknolojisi oluşturmaktadır. Bu nedenle dizaynlarda hidrolik elemanlar, yağ basıncı ve debisi iyi seçilmelidir. TC YÜKSEKÖĞRETİM KORULU bokümântâsY'ü;* MEKKFzr VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This article is reported on verifying clamping systems of plastic injection machines and investigating differences between this systems' s advantages and disadvantages according to each others. At the end of the project, forces on the toggle system ( mechanical clamping system) elemente are searched as an example. On the other example, a fully hydraulic system is investigated with its servo valves and created that system. Nowadays, plastic materials are commonly and widely used as a row material in industry because they serve people easy usage and processing. Plastic injection technology is the one of the most important processing technology in plastic manufacturing. In the all fields, plastic materials and plastic injection method is used. Plastic injection technology and its machines should be projected seriously and engineers have to try to reach optimum sufficiency. Optimum productivity can just be reached whit machine systems which are well designed, energy saving, harmless to the people and environment The one of the most important parts of an injection moulding machine is clamping system. Because, in order to have produce product whit high quality, the clamping system has to hold moulds closed during the injection time. In contrast, product is not in good condition we want Also, it may be needed additional process to reach high quality. In order to prevent this undesired event clamping system has to supply necessary force. Besides this, this force should not be higher than needed. Because, it causes unnecessary tensile and huge designs. Recently, a lot of construction has been designed for clamping systems. Generally, hydraulic technology creates their main parts. So, in designs, hydraulic elements, fluid pressure and rate must be chosen sensibly. V1U