PMMA dental kaide malzemesinin cam fiber destekleri ile mekanik özelliklerindeki artışların incelenmesi
Investigation of mechanical properties increasing of the PMMA denture base material with glass fibers reinforcement
- Tez No: 85082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Günümüzde en yaygın olarak kullanılan dental kaide malzemesi (PMMA) polimetilmetakrilat'tır. Ancak, bu malzemenin çarpma, eğme ve yorulma dayanıklılığının düşük olması nedeniyle, protez kırıkları devamlı bir problemi oluşturmaktadır. Bu çalışmada, polimetilmetakrilat (PMMA) dental kaide malzemesinin cam fiberle desteklenmesi ile mekanik özelliklerinin arttırılması amaçlanmıştır. İnceleme esnasında takviye malzemesi olarak E-camı ve E-camın üç ayrı tipi kullanılmıştır. Bu E-camı türleri mat, yüzey tülü ve sürekli fiberlerdir. Elde edilen cam fiber ile destekli PMMA numuneleri ile desteklenmemiş kontrol grubu PMMA numunelerine eğme deneyi, darbe deneyi ve yorulma deneyi yapılmıştır ve sonuçları karşılaştırdmıştır. Yapılan deneylerin sonucunda, cam fiberlerle (mat, yüzeytülü, sürekli fiber) desteklenmiş PMMA dental kaide malzemesinin mekanik özellikleri, kontrol grubu olan desteklenmemiş PMMA dental kaide malzemesi mekanik özelliklerine göre artış görülmüştür. Bunun yanmda cam fiberlerle, PMMA dental kaide malzemesinin desteklenmesinin, dental kaide malzemeleri desteklenmesinde kabul edilebilir bir metod olduğu görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Polymethylmethacrylate is the most widely used material for denture base construction. However, its resistance to impact, bending, fatique failure are somewhat poor. So that, fracture of acrylic resin denture bases is a continuing problem in prosthodontics. The aim of this study are improved the mechanical properties of PMM A denture base materials with glass fibers reinforcement In this research, E-glass fiber is used as reinforcement material in PMMA denture base material and used three types of E-glass fibers which name is mat, surface mat and continuous fiber. Then, three point bending, impact and fatique tests were made reinforcement PMMA samples and control group sample and compared. According to the tests, mechanical properties of PMMA denture base material improve with glass fiber reinforcement as control group of PMMA. Thus, PMMA glass fiber reinforcement seems to be available method of reinforcing denture base materials. VI