İŞKUR tarafından yürütülen işbaşı eğitim programlarının etkinliği: Batman ili örneği
Effectiveness of on the job training programs conducted by İŞKUR: The example of Batman province
- Tez No: 850812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ IŞIK EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Toplumları olumsuz yönde etkileyen ve ciddi sorunlara yol açan işsizlik sorunu, gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş tüm ülkeler için çözüm bekleyen en ciddi sorunlar arasında yer almaktadır. Ülkelerin ekonomik büyümesine rağmen işsizlik sorununun devam ettiği görülüyor. Ülkelerin, vatandaşlarının refahını artırmak ve onlara daha iyi yaşam koşulları sunabilmek için yeterli istihdam olanakları yaratarak işsizlik sorununu çözmeleri gerekiyor. Bu noktada ülkeler işsizlikle mücadele kapsamında aktif istihdam politikalarından faydalanmaktadır. Türkiye'de uygulanan aktif istihdam politikalarından biri de işbaşı eğitim programlarıdır. Bu nedenle bu çalışmada 2018-2022 yıllarını kapsayan TRC3 bölgesindeki Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinde İŞKUR tarafından uygulanan işbaşı eğitim programlarının etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Batman ili için biraz daha ayrıntılı analizler yapılarak TRC3 bölgesindeki durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında işbaşı eğitim programları, yıllara göre program ve katılımcı sayısı, cinsiyet, yaş, öğrenim durumu ve program açılan meslekler ile ilgili istatistiki verilerden yararlanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada, kadın katılımcı sayılarının hemen hemen erkek katılımcı sayılarına eşit şekilde olduğu görülmektedir. En fazla katılımcı sayısının 15-29 yaş aralığını kapsayan genç işsizlerden oluştuğu, öğrenim durumlarına göre ilköğretim mezunu katılımcı sayısının en fazla olduğu ve yükseköğretim seviyesinde katılımcı sayısının az olduğu ortaya çıkmaktadır. En çok katılımcısı olan meslekler verisine göre dokuma konfeksiyon makineci, konfeksiyon işçisi, makineci (dikiş), müşteri hizmetleri görevlisi/asistanı, reyon görevlisi, garson (servis elemanı), satış danışmanı (uzmanı) mesleklerin öne çıktığı görülmüştür. Çalışmada yapılan analizler neticesinde elde edilen verilerin, aktif istihdam politikalarını yürütmekte olan İŞKUR'a işbaşı eğitim programlarının etkinliğini ve verimliliğini artırmak için yapılacak çalışmalarda katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The problem of unemployment, which negatively affects societies and causes serious problems, is among the most serious problems awaiting solutions for all developed, developing and underdeveloped countries. Despite the economic growth of the countries, it seems that the unemployment problem continues. Countries need to solve the unemployment problem by creating sufficient employment opportunities in order to increase the welfare of their citizens and offer them better living conditions. At this point, countries benefit from active employment policies within the scope of combating unemployment. One of the active employment policies implemented in Turkey is on-the-job training programs. For this reason, this study aimed to determine the effectiveness of on-the-job training programs implemented by İŞKUR in the provinces of Batman, Mardin, Siirt and Şırnak in the TRC3 region, covering the years 2018-2022. It was aimed to determine the situation in the TRC3 region by preparing more detailed analysis for Batman province. Within the scope of the study, on-the-job training programs were tried to be analyzed by using statistical data regarding the number of programs and participants by year, gender, age, education level and started courses (professions). In the study, it is revealed that the number of female participants is almost equal to the number of male participants. It is revealed that the largest number of participants consists of young unemployed people between the ages of 15-29, the number of participants who are primary school graduates is the highest, and the number of participants at higher education level is low according to their education level. According to the data on the professions with the most participants, the professions of woven garment machinist, garment worker, machinist (sewing), customer service officer/assistant, department officer, waiter (service personnel), sales consultant (expert) professions stand out. It is thought that the data obtained as a result of the analyzes carried out in the study will contribute to the studies to be carried out to increase the effectiveness and efficiency of on-the-job training programs for İŞKUR, which carries out active employment policies.