Toplumsal cinsiyet ve kentsel mekân ilişkisi bağlamında kadın dostu kent uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of women friendly cities practices in the context of gender and urban space relationship
- Tez No: 850811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KEMAHLI GARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, kentsel mekânda toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak adına yapılan küresel ölçekli bir proje olan Kadın Dostu Kentler Projesi'nin sonuçlarını ortaya koymaya yönelik çalışmaları kapsamaktadır. Tarihsel süreçte kadının özel alan olarak ifade edilen ev ile erkeğin ise kamusal alan olarak ifade edilen ev dışı mekânlara ait oldukları algısı, kadınların kamusal alanda sınırlı olarak yer almalarına sebep olmuştur. Bu eşitsizlik yüzünden uluslararası boyutta olan bu dengesiz durumun düzeltilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu bağlamda yapılan çalışmalardan biri de Kadın Dostu Kentler Projesi olmuştur. Proje, kadınların kentsel kamusal alanda erkeklerle eşit haklara sahip olması, kent haklarından adil ve eşit bir şekilde yararlanması, kentsel siyasi katılımda söz hakkına sahip olmaları gerektiğini öngörmektedir.Bu çalışmada da Kadın Dostu Kentler Projesini imzalayan ülkelerden biri olan Türkiye'de projenin çıktılarının ne gibi etkiler doğurduğu araştırılmıştır. Projenin ana hedeflerinden biri de kadınların kentsel mekânda yerel yönetim süreçlerine aktif ve eşit bir şekilde katılmasıdır. Kadın Dostu Kentlerin diğer boyutları olan kentsel hizmetler, ulaşım, sağlık, alt yapı hizmetleri, eğitim, istihdam gibi olanaklardan kadınların ne şekilde yararlanıp, kamusal alanda nasıl bir ilerleme kaydedildiği irdelendikten sonra, siyasi katımın boyutları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the studies to reveal the results of the Women Friendly Cities Project, which is a global scale project to eliminate gender inequality in urban space. Throughout the historical process, the perception that they belong to the home, which is expressed as the private space of women, and to the places outside the home, which is expressed as the public space of men, has caused women to have a limited place in the public space. Therefore, various solutions have been proposed and many studies have been carried out in order to correct this unbalanced situation in the international dimension. One of the studies carried out in this context was the Women Friendly Cities Project. The project underlines the need for women to have equal rights with men in the urban public space, to benefit the rights of the city fairly and equally, and to be recognised in urban political participation. In this study, it has been tried to examine the effects of the outputs of the project in Turkey, which is one of the countries that signed the Women-Friendly Cities Project. One of the main objectives of the project is the active and equal participation of women in local government processes in urban space. After examining how women benefit from opportunities such as urban services, transportation, health, infrastructure services, education and employment, which are the other dimensions of Women Friendly Cities, and how progress has been made in the public space, the dimensions of political participation are examined.