Endometrioid tip endometriyal adenokarsinomolgularında endometriyal doku paraoksonaz-2 ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi veekspresyon düzeylerinin prognostik açıdan önemi
Evaluation of endometrial tissue paraoxonase-2expression levels in endometrioid typeendometrial adenocarcinoma cases andprognostic significance of expression levels
- Tez No: 850832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÇETİNKAYA KOCADAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda endometrioid tip endometriyal adenokarsinom ve malignite dışı nedenlerle histerektomi endikasyonu almış olguların histerektomi materyalinde immünohistokimyasal olarak PON2 ekspresyon düzeylerinin karşılaştırılması ve myometriyal invazyon, lenfovasküler alan tutulumu, hastalık evresi, tümör derecesi vb. durumlar ile endometriyum kanseri prognozu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Olgular Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekolojik Onkoloji Cerrahi Kliniği'nde, Mayıs 2020 – Temmuz 2023 tarihleri arasında endometriod tip endometriyum kanseri tanısı almış hastalar arasından seçilmiştir. Kontrol grubu ise aynı tarihlerde, jinekolojik malignite dışındaki sebeplerle histerektomi operasyonu geçiren hastalar arasından seçilmiştir. Endometrioid tip endometriyum kanseri teşhisi alan hastalar ise ESGO/ESTRO/ESP kılavuzunda tanımlanmış prognostik risk gruplarına göre gruplandırılmıştır. Çalışmamıza non-endometrioid tip karsinomlar ve ileri metastatik grup katılmamıştır. Çalışmamıza düşük risk grubundan 18 hasta, orta risk grubundan 18 hasta, orta-yüksek risk grubundan 18 hasta, yüksek risk grubundan 18 hasta, kontrol grubundan 18 hasta olmak üzere toplamda 90 hasta katılmıştır. Hastanemizin patoloji arşivindeki parafin parça ve blokları uygun olan olgular değerlendirmeye alınmıştır. Histerektomi materyalinde parafin bloklardan 3 mikrometre kalınlığında kesitler alınarak PON2 ekspresyon seviyelerinin immünohistokimyasal boyama yöntemiyle değerlendirilmesi ile prospektif bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to compare the immunohistochemical PON2 expression levels in the hysterectomy material of patients with endometrioid type endometrial adenocarcinoma and patients who were indicated for hysterectomy for non-malignant reasons and to evaluate the effects of myometrial invasion, lymphovascular space invasion, disease stage, tumor grade, etc. on endometrial cancer prognosis. MATERIALS AND METHODS: The cases were selected from patients diagnosed with endometriod type endometrial cancer between May 2020 and July 2023 in the Gynecologic Oncology Surgery Clinic of Obstetrics and Gynecology at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. The control group was selected among patients who underwent hysterectomy operation for reasons other than gynecologic malignancy on the same dates. Patients diagnosed with endometrioid type endometrial cancer were grouped according to the prognostic risk groups in the ESGO/ESTRO/ESP guidelines. Non-endometrioid type carcinomas and advanced metastatic group were not included in our study. A total of 90 patients, including 18 patients from the low risk group, 18 patients from the medium risk group, 18 patients from the medium-high risk group, 18 patients from the high risk group and 18 patients from the control group, participated in our study. Patients with appropriate paraffin pieces and blocks in the pathology archive of our hospital were included in the evaluation. A prospective study was conducted by evaluating PON2 expression levels in hysterectomy material by immunohistochemical staining method by taking 3 micrometer thick sections from paraffin blocks.