Dijital araçların kentsel koruma açısından kullanım potansiyeli
Potential of using digital tools in terms of urban conservation
- Tez No: 850850
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET DUYGU SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kültürel miras, bir toplumun geçmişten gelen maddi ve manevi kültürel değerlerinin bütünü olarak tanımlanmaktadır. Bu değerler yalnızca geçmişin izlerini taşımakla kalmamalı, gelecek kuşaklara da aktarılarak varlığını devam ettirmelidir. Bu nedenle kültürel mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için ilk olarak belgelenmesi gerekmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel belgeleme yöntemlerinin yanı sıra dijital belgeleme yöntemleri de kullanılmaya başlanmış, bu yöntemlerle yapılan çalışmalar kültürel mirasın belgelenmesinde yeni bir dönem başlatmıştır. Tez kapsamında, kentsel koruma yaklaşımlarında ve kentsel korumada kullanılan dijital belgeleme yöntemleri aktarılmış, dijital belgeleme yöntemlerinin karar verme süreçlerinde nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır. Alan çalışması yöntemiyle dijital araçların kentsel korumada nasıl kullanılabileceğinin sorgulandığı çalışmada; Adana'nın Kozan ilçesinde bulunan tarihi çarşı fotogrametrik yöntemlerle belgelenmiş, seçilen alanın üç boyutlu modeli oluşturulmuş, oluşturulan model sanal gerçeklik gözlüğü ile deneyimlenebilecek formata aktarılmıştır. Elde edilen sanal gerçeklik modeli üzerinden, çalışma alanında kentsel koruma bağlamında gerçekleştirilebilecek üç farklı müdahale senaryosunun simülasyonları geliştirilmiş, bu simülasyonlar üç farklı denek grubuna deneyimletilmiş ve geliştirilen çözüm önerileri üzerine anket yardımıyla katılımcıların görüşleri alınmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, fotogrametrik belgeleme ve sanal gerçeklik yöntemlerinin birleştirilmesi ile oluşturulan hibrit yöntemin, kentsel koruma uygulamaları kapsamında, katılımcı planlama ve tasarım anlayışı ile karar verme süreçlerinde faydalı olacağı, halkın koruma konusunda bilinçlenmesine fayda sağlayacağı ve iki boyutlu teknik çizimlerle algılanması zor olabilecek koruma müdahalelerinin sanal gerçeklik yöntemi kullanılarak daha kolay algılanabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is defined as the whole of the material and spiritual cultural values of a society from the past. These values should not only carry the traces of the past but also be transmitted to future generations to ensure their continuity. Therefore, it is necessary to document cultural heritage as a first step for their conservation and transmission to future generations. As a result of the developing technology, digital documentation methods are started to be used in addition to traditional documentation methods, and the studies carried out with these methods have started a new era in the documentation of cultural heritage. Within the scope of the thesis, digital documentation methods used in urban conservation approaches are explained and how digital documentation methods can be utilized in decision-making processes is investigated. In the study investigating how digital tools can be utilized in urban conservation through fieldwork methodology; the historical bazaar in the Kozan district of Adana was documented using photogrammetric methods, a three-dimensional model of the selected area was created, and this model was transferred into a format that can be experienced through virtual reality glasses. Using the obtained virtual reality model, simulations of three different intervention scenarios that could be carried out in the context of urban conservation in the study area were developed, these simulations were experienced by three different subject groups, and the opinions of the participants were received with the help of a survey on the solution suggestions developed. As a result of the conducted research, it is ascertained that the hybrid method created by combining photogrammetric documentation and virtual reality methods would be beneficial in urban conservation applications, aiding participatory planning and design processes, raising public awareness about conservation, and facilitating the perception of conservation interventions that may be difficult to comprehend through two-dimensional technical drawings using virtual reality methods.