Mid-atlantic metropolises: From town to city in Colonial New York and Philadelphia
Orta atlantık metropolleri: Kolonyal New York ve Phıladelphıa'da kasabadan şehre
- Tez No: 850851
- Danışmanlar: PROF. DR. BRADBURN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Tarih, American Culture and Literature, History
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: State University of New York at Binghamton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
On yedinci yüzyılın ortalarında başlayan ve on sekizinci yüzyılın ortalarında sona eren çarpıcı biçimde farklı başlangıçları arasında, New York ve Philadelphia şehirleri imparatorluğun sınırlarındaki küçük köylerden önemli imparatorluk metropollerine dönüşmüşlerdir. Bu dönem boyunca, geleneksel Avrupa kentsel yönetim yöntemleri, kent sakinleri tarafından çeşitli şekillerde sürekli olarak sorgulanmıştır. Bu tez, alt grupları kontrol etmeye yönelik resmi ve elit girişimlerin, ilgili yöntemlerin kontrol altına almaya çalıştığı kontrol sorunlarını yeniden ortaya çıkarması nedeniyle, kolonyal New York ve Philadelphia'daki yasal, emek ve kültürel oluşumlar arasındaki karmaşık ilişkilerin karşılaştırmalı bir analizinin, her iki şehirde de diyalektik bir tarihsel süreci göstereceğini savunmaktadır. İngiliz sömürgecilerin işgücü arzusu, kölelik, sözleşmeli kölelik ve ücretli emeğin yeni kent toplumlarında düzenli olarak çeşitli çatışmalara yol açtığı çeşitlendirilmiş ve enformel bir emek rejimiyle sonuçlanmıştır. Özgür olmayan işçiler ile kaçaklara ve mülk suçlularına karşı giderek daha acımasız cezaları düzenleyen yasaların on yedinci yüzyılın sonlarında ve on sekizinci yüzyılda uygulanması sebebiyle, bu tür mücadelelerin varlığı New York ve Pennsylvania'nın hukuk sistemlerine de yansımıştır. Bu yasalar, geleneksel kentsel sivil topluma kabul edilmeleri giderek daha zor hale gelen sosyal gruplar yaratma etkisine sahip olmuştur. Özgün kentsel alt birimlerin oluşumuyla eş zamanlı olarak gruplar, metropolde başlatılan ve kolonilere ithal edilen kültürel bir dönüşüm olmuştur. Kibarlık ve incelikle ilgili yeni fikirler ve gazeteler gibi yeni iletişim biçimleri dışlayıcı uygulamaları teşvik ederken, aynı zamanda yeni gözetim yöntemlerini de geliştirmiştir. Bu süreç içinde, özerk kentsel alt kültürler şekillenirken, kentlerin emekçi sınıfları arasında sömürge düzenine karşı direniş, yıkım ve protesto yöntemleri ortaya çıkmıştır. 1720'ler ve 1730'lar ve sonrasında, bu tür gruplar kentsel düzene tarihsel olarak daha önce görülmemiş şekillerde meydan okumaya başlamışlardır. Kolonyal New York City ve Philadelphia'nın analizi, Atlantik dünyasındaki kentsel dönüşüme hem karşılaştırmalı hem de bölgesel bir çerçeve sağlarken, sosyal ve kültürel tarih metodolojilerinin kullanımı maddi ve kültürel güçler arasındaki karmaşık etkileşimi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Between their dramatically different beginnings in the seventeenth century and the middle decades of the eighteenth century, the cities of New York and Philadelphia grew from small villages on the fringes of empire to substantial imperial metropolises. Over the course of that period traditional European methods of urban governance were consistently challenged by urban inhabitants in a variety of ways. This dissertation argues that a comparative analysis of the complex relationships between legal, labor, and cultural formation in colonial New York City and Philadelphia will illustrate a dialectical historical process in both cities, as official and elite attempts to control subordinate groups reproduced the very problems of control such methods sought to contain. British colonists' desire for labor power resulted in a diversified and informal labor regime in which slavery, indentured servitude, and wage labor regularly produced a variety of conflicts in novel urban societies. The existence of such struggles were reflected in New York and Pennsylvania's legal systems, as laws regulating unfree laborers and increasingly draconian punishments against runaways and property offenders were implemented in the late seventeenth and eighteenth centuries. These laws had the effect of creating social groups for whom admittance to the traditional urban civic community became increasingly unlikely. Coinciding with the formation of unique urban subordinate groups was a cultural transformation initiated in the metropolis and imported to the colonies. New ideas concerning gentility and refinement as well as new forms of communication such as newspapers fostered exclusionary practices, while also devising new methods of surveillance. Embedded within this process were methods of resistance, subversion, and protest of the colonial order among the cities' laboring classes, as autonomous urban subcultures took shape. By the 1720s and 1730s and thereafter, such groups came to challenge urban order in historically unprecedented ways. An analysis of colonial New York City and Philadelphia provides both a comparative and regional framework to urban transformation in the Atlantic world, while the utilization of social and cultural historical methodologies demonstrates the complex interaction between material and cultural forces.