Okul öncesi dönemdeki çocukların sosyal yetkinlik düzeyi ile annenin duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between social competence levels of preschool children and emotional intelligence levels of mothers
  1. Tez No: 850864
  2. Yazar: SEVCAN ARDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada 4-6 yaş arası okul öncesi kuruma devam eden çocukların sosyal yetkinlik ve annenin duygusal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel bir çalışma olup ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evren ve örneklemini İstanbul Avrupa yakasında yaşayan, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden, 4-6 yaş çocuğa sahip 360 anne oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Duygusal Zekâ Değerlendirme Ölçeği, Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Dağılımların normalliği için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testlerinden elde edilen sonuçlar dikkate alınmıştır. Sosyal yetkinlik alt boyutu sıra ortalamaları arasında anne eğitim düzeylerine göre anlamlı fark bulunmuştur. Anksiyete İçe dönüklük alt boyutu sıra ortalamaları arasında anne eğitim düzeylerine göre anlamlı fark bulunmuştur. Kızgınlık-saldırganlık alt boyutu sıra ortalamaları arasında anne eğitim düzeylerine göre anlamlı fark bulunmamıştır. Sosyal yetkinlik, anksiyete içe dönüklük ve kızgınlık saldırganlık alt boyutu sıra ortalamaları arasında anne yaş gruplarına göre anlamlı fark bulunmamıştır. Sosyal yetkinlik ve davranış değerlendirme ölçeği alt boyutlarında gelir gruplarına göre anlamlı fark bulunmamıştır. Sosyal yetkinlik alt boyutu sıra ortalamaları arasında çocuğun cinsiyetine göre anlamlı fark bulunmuştur. Anksiyete İçe dönüklük ve kızgınlık saldırganlık alt boyutu sıra ortalamaları arasında çocuğun cinsiyetine göre anlamlı fark bulunmamıştır. Sosyal yetkinlik ve kızgınlık saldırganlık alt boyutu sıra ortalamaları arasında kardeşin varlığına göre anlamlı fark bulunmamıştır. Anksiyete-içe dönüklük alt boyutu sıra ortalamaları arasında kardeşin varlığına göre anlamlı fark bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda bazı alt boyutlarla anlamlı farklılıklar elde edilirken bazı alt boyutlar arasında anlamlı farklılıklar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the social competence of children aged 4-6 attending preschool and the emotional intelligence levels of their mothers. The research is a quantitative study and also the relational screening method was used. The universe and sample of the research consists of 360 mothers with children aged 4-6 years, who attend a pre-school education institution living on the European side of Istanbul. Demographic information form prepared by the researcher, emotional intelligence assessment scale, social competence and behavior assessment scale were used as data collection. The data obtained in the research was analyzed using the SPSS Windows 22.0 program. The results obtained from the tests of Kolmogorov Smirnov and Shapino-Wilk were taken into consideration for the normality of the distributions. A significant difference was diagnosed between the average of the social competence sub-dimension according to the mother's education levels. A significant difference was diagnosed between the average of the anger and aggression sub-dimension according to the education levels of mothers. A significant difference wasn't diagnosed between the average of the social competence sub-dimension according to the father's education levels. A significant difference was found between the average of the social competence sub-dimension according to the father's education levels. A significant difference was diagnosed between the average of the anxiety- introversion sub-dimension according to the education levels of the fathers. A significant difference wasn't found between the social competence, anxiety introversion and anger sub-dimension according to the parents' age group. A significant difference was't diagnosed in the social competence and behavior assessment scale sub-dimensions according to the income groups. A significant difference was found between the average of the social competence sub-dimension according to the gender of the child. A significant difference wasn't diagnosed between the average of anxiety- introversion and anger aggression sub-dimension according to the gender of the child. There was no significant difference between the average of social competence and anger-aggression sub-dimensions according to the presence of a sibling. A significant difference was observed between the