Okul öncesi dönemde anne babaların çocuklarıyla ilişkileri ile çocukların sosyal yetkinlik ve davranış problemleri arasındaki ilişki
The relationship between parents' relationship with their children in the preschool period and children's social competence and behavior problems
  1. Tez No: 939643
  2. Yazar: HÜLYA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN BİLBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönemde anne babaların çocuklarıyla ilişkileri ile çocukların sosyal yetkinlik ve davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelemesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu belirlenirken kolayda örnekleme yöntemi seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, Sivas il merkezinde MEB'e bağlı özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarınıa devam eden 202 çocuğun ebeveyni ve öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Demografik Bilgi Formu”,“Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği SYDD-30”,“Okul Öncesi Davranış Sorunları Tarama Ölçeği”ve“Çocuk Anababa İlişki Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde JAMOVI programı kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların normal dağılanlar için bağımsız örneklmeler t test ve tek yönlü ANOVA, normal dağılım göstermeyenler için ise Mann Whitney U testi ile Kruskal Wallis testlerinden yararlanılmıştır. Ölçekler arası ilişkiyi belirlemek için Sperman ve Pearson korelasyonu kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre Çocuk Anababa İlişki Ölçeği'nin hem alt boyutları hem de toplam puanı cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir. SYDD-30 ölçeğinin,“Sosyal Yetkinlik”,“Anksiyete-İçe dönüklük”,“Kızgınlık-Saldırganlık”ve ODSTÖ'nin“Endişeli-Ağlamaklı”alt boyutunda kızların daha yüksek puan aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Çocuk Anababa İlişki Ölçeği'nin toplam puanında kardeş sayısına göre anlamlı farklılık söz konusu iken SYDD-30, ODSTÖ ölçek toplam ve alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ailenin gelir düzeyi ile ÇAİÖ“Çatışma”alt boyutu, SYDD-30 ölçeğinin“Sosyal Yetkinlik”alt boyutu ve ODSTÖ“Aşırı Hareketli”alt boyutlarında anlamlı farklılık olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ölçekler arası ilişkilere bakıldığında olumlu sosyal ilişkiler ve yetkinlik ile daha az saldırganlık ve kaygı arasında negatif ilişkiler gözlemlenirken, kızgınlık saldırganlık gibi olumsuz duygusal tepkilerin daha düşük sosyal yetkinlik ve daha yüksek kaygı düzeyleriyle ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the relationship between the relationships of parents with their children in the preschool period and the social competence and behavior problems of children. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The convenience sampling method was chosen when determining the study group. The study group of the research consists of the parents and teachers of 202 children attending private and public preschool education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Sivas.“Demographic Information Form”,“Social Competence and Behavior Assessment Scale SYDD-30”,“Preschool Behavior Problems Screening Scale”and“Child Parent Relationship Scale”were used as data collection tools in the research. JAMOVI program was used in data analysis. For the scores obtained from the scales with normal distribution, independent samples t test and one-way ANOVA were used, and for those without normal distribution, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used. Sperman and Pearson correlation were used to determine the relationship between the scales. According to the findings of the study, neither the sub-dimensions nor the total score of the Child-Parent Relationship Scale showed any statistically significant difference according to gender. It was concluded that girls scored higher in the“Social Competence”,“Anxiety-Introversion”,“Anger-Aggression”sub-dimensions of the SYDD-30 scale and the“Worried-Crying”sub-dimensions of the ODSTA. While there was a significant difference in the total score of the Child-Parent Relationship Scale according to the number of siblings, it was concluded that there was no statistically significant effect on the total and sub-dimensions of the SYDD-30 and ODSTA. It was found that there were significant differences between the family income level and the“Conflict”sub-dimension of the CWBS, the“Social Competence”sub-dimension of the SYDD-30 scale and the“Hyperactive”sub-dimensions of the ODSTA. When looking at the relationships between the scales, negative relationships are observed between positive viii social relations and competence and less aggression and anxiety, while negative emotional reactions such as anger and aggression are associated with lower social competence and higher anxiety levels