Kibritmatik sorularıyla zenginleştirilmiş sınıf ortamlarından yansımalar
Reflections from classroom environments enriched with intelligence games
  1. Tez No: 850892
  2. Yazar: HAZAL MIHCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 7. sınıf matematik derslerinde zekâ sorularıyla zenginleştirilmiş sınıf ortamlarında öğrencinin duyuşsal özelliklerini; öğretmen - öğrenci, öğrenci - öğrenci etkileşimlerini ve öğretmen - öğrenci rollerini ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden aksiyon araştırması yönteminin kullanıldığı bu çalışma 2021 - 2022 eğitim - öğretim yılında Giresun ilinin dereli ilçesine bağlı bir okulun 16 kişilik yedinci sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Veriler gözlem, öğretmen - öğrenci günlükleri ve yarı-yapılandırılmış mülakat formları ile toplanılmış, bazı dersler video ile kayıt altına alınmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından“Tamsayılarla İşlemler”ünitesinin kazanımlarına uygun olarak 100 Kibritmatik zekâ sorusu hazırlanmıştır. Elde edilen veriler, alt problemlere ilişkin bölümlerde kategori ve kodlar oluşturularak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerde en yüksek frekansa sahip duyuşsal özelliğin Kibritmatik sorularının sevilmesi olurken; en yüksek frekansa sahip bilişsel özelliğin ise soruların zekâ gelişimine katkı sağlaması olmuştur. Öğretmen - öğrenci iletişimin arttığı, öğrencilerin birbirilerini daha iyi tanıma fırsatı buldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğretmenin rehberlik ve yönlendirme rolünün, öğrencilerin ise grup arkadaşlarıyla işbirliği halinde olma rolünün ön plana çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak grup çalışmalarına yer verilmesinin ve zekâ sorularıyla zenginleştirilmiş sınıf ortamlarının, öğrencilerin derse katılımını artırdığı ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak, araştırmacılara Kibritmatik sorularını derslerine entegre etmeleri önerilmiş ve bu sayede öğrencilerde olumlu duyuşsal ve bilişsel etkilerin sağlanabileceği belirtilmiştir. Bu uygulamanın matematik derslerini daha zengin ve etkili hale getirebileceği ve dolayısıyla matematik başarısına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the affective gains of students in 7th-grade mathematics classes in classroom environments enriched with intelligence questions, teacher-student, student-student interactions, and changes in teacher-student roles. This study, which utilized the qualitative research method of action research, was conducted during the 2020 - 2021 school year with seventh-grade students in a middle school in the Dereli district of Giresun province, Turkey. As data collection tools, observation methods were used in conjunction with teacher-student diaries and semi-structured interview forms, and the lessons were recorded on video. The obtained data were analyzed by creating categories and codes in sections related to sub-problems. Additionally, 100 matchstick questions were prepared by the researcher for the study and aligned with the unit“Operations with Integer”objectives. According to the findings, the affective feature with the highest frequency in statistics is that students liked matchstick questions. At the same time, matchstick questions affect cognitive features with the highest frequency, contributing to intelligence development. The study found that the most prominent affective gain in students was enjoying the class. At the same time, the teacher-student and student-student interactions were high, highlighting the teacher's guiding and directing role and the student's collaborative role with their peers. Additionally, it was revealed that incorporating group work and intelligence question-based classroom environments was effective in terms of student's participation in the class. Based on the research results, it has been recommended that researchers integrate matchstick questions into their classes, suggesting that this could lead to positive affective and cognitive effects on students. This practice could enrich and enhance mathematics lessons, contributing to mathematical achievement.