65 yaş ve üzeri bireylerde işitme kaybı ve yaşlılık depresyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hearing loss and geriatric depression in individuals aged 65 and over
- Tez No: 850893
- Danışmanlar: DR. IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: : Çalışmamızın amacı aile hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerde işitme engeli ve depresyon durumu arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki çalışmamıza 20.04.2023 ile 20.06.2023 tarihleri arasında, İstanbul SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeldeğirmeni Semt Polikliniği, Aile Hekimliği Polikliniği'ne herhangi bir sebeple başvuran 65 yaş ve üzeri, çalışmaya yazılı onamları alınmış, işitme cihazı ve antidepresan kullanmayan, mental-fiziksel engeli olmayan 234 kişi dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri kişisel bilgi formuna kaydedildidi ve kulak yolunu kapayan herhangi bir bozukluk, buşon, tümör gibi oluşumlar açısından otoskop ile dış kulak muayenesi yapıldı. İşitme Engeli Ölçeği-Yaşlı-Uzun formu (İEÖ-Y-U) ile Geriatrik Depresyon Ölçeği- Kısa (GDÖ-15) uygulanıp sonuçları kaydedildi. Ardından muayene edilmeyen kulak maskelenerek her iki kulak ayrı ayrı fısıltı testi ile muayene edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the relationship between hearing impairment and depression status in individuals aged 65 and over who apply to the family medicine outpatient clinic. Methods: In our cross-sectional and descriptive study, 234 patients aged 65 and over who applied to Istanbul SBÜ Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Yeldeğirmeni District Outpatient Clinics, Family Medicine Polyclinic between 20.04.2023 and 20.06.2023, without hearing aids, mental-physical disabilities and use of antidepressants and who gave written consent for participating in the study, were included. The sociodemographic characteristics of the participants were recorded in the personal information form, and the outer ear was examined with an otoscope for any disorders, plugs, or tumors blocking the ear canal. Hearing Handicap Inventory for the Elderly -Long form (HHI-E-L) and Geriatric Depression Scale-Short (GDS-15) were administered and the results were recorded. Finally, both ears were examined separately for hearing with the whisper test whilst the ear which was not examined was masked.