Normal, hiperplazik ve kanserli endometrial dokuların P53, P16, MLH1, MSH2, MSH6 ve PMS2 protein ifadelenmesinin immünohistokimyasal analizi
Immunohistochemical analysis of P53, p16, MLH1, MSH2, MSH6 and PMS2 protein expression of normal, hyperplasic and cancerous endometrial tissues
- Tez No: 850891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN ÇİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı normal, hiperplazik ve kanserli endometrial dokuların immünohistokimyasal analizinde p16, p53, MLH1, MSH2, MSH6 ve PMS2 protein ifadelenmesinin nasıl değiştiğini incelemektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma SBÜ İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Poliklinikleri ve Kliniği'nde değerlendirilip, endometrial biyopsi yapılan ve biyopsi sonucu patoloji tarafından raporlanan, 35-70 yaş arasında toplam 63 kadın dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm kadınlar kendi içerisinde eşit sayıda 3 gruba ayrıldı. Gruplar patoloji sonuçlarına göre; normal (proliferatif veya sekretuar endometrium), endometriyal hiperplazi ve endometrial kanser grubu olarak 3'e ayrıldı. Çalışmadaki kadınların demografik özellikleri, özgeçmiş ve soygeçmişi, klinik değerlendirme bulguları, utrasonografik değerlendirmede endometrium kalınlığı, myom varlığı, endometrium dokusunun immünhistokimya incelemesinde p16, p53, MLH1, MSH2, MSH6 ve PMS2 protein ifadelenme durumları değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması normal grupta en düşük, hiperplazi grubunda anlamlı olarak daha yüksek ve kanser grubunda en yüksek olarak bulundu (p0.05). Endometrial kanser tanısı alan grupta p16, p53, MLH1 protein ifadelenmesi bozukluğu olan hastaların sayısı, normal ve hiperplazi grubundan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study is to examine how the expression in immunohistochemical analysis of p16, p53, MLH1, MSH2, MSH6, and PMS2 proteins changes of normal, hyperplastic, and cancerous endometrial tissues. Methods: This study included a total of 63 women between the ages of 35-70, who were evaluated at the Gynecology and Obstetrics Polyclinics and Clinics of SBU Istanbul Haseki Training and Research Hospital, taken endometrial biopsy, and the biopsy result was reported by pathology.All women included in the study were divided into three equal groups based on pathology results: normal (proliferative or secretory endometrium), endometrial hyperplasia, and endometrial cancer groups. Demographic characteristics of the women in the study, their medical history and family history, clinical evaluation findings, endometrial thickness in ultrasonographic evaluation, presence of myoma, and p16, p53, MLH1, MSH2, MSH6 and PMS2 protein expression status in immunohistochemistry examination of endometrial tissue were evaluated. Results: The average age of patients was found to be the lowest in the normal group, significantly higher in the hyperplasia group, and the highest in the cancer group (p0.05). The number of patients with p16, p53, MLH1 protein expression disorders in the group diagnosed with endometrial cancer was found to be significantly higher than the normal and hyperplasia groups (p0.05).