Akut koroner sendrom ve stabil koroner arter hastalarının poliklinik takiplerinde hedef LDL-K seviyelerine ulaşma düzeylerinin incelenmesi
Examination of the levels of achieving target LDL-C levels in outpatient follow-ups of acute coronary syndrome and stable coronary artery disease patients
  1. Tez No: 850894
  2. Yazar: EMİNE ECEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN KATKAT, PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kardiyoloji kliniğine başvuran akut koroner sendrom ve stabil koroner arter hastalarının poliklinik takiplerinde Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) Lipid yönetimi 2019 kılavuzu doğrultusunda hedef LDL-K seviyelerine ulaşma düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01.01.2022-31.08.2022 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine yatışı yapılan akut koroner sendrom ve elektif şartlarda koroner anjiyografi yapılan stabil koroner arter hastalığı tanısı alan 1407 ardışık hasta dahil etme ve dışlama kriterlerine göre değerlendirildi. Bu şekilde kardiyoloji kliniğinde yatışı yapılan 154 AKS ve 167 Stabil KAH tanısı kesinleşmiş toplam 321 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm hastaların taburculuk sonrası 3-6 ay içindeki kontrol lipid değerleri kaydedildi. Hastaların aldıkları antilipidemik tedavi altında mevcut kolesterol parametreleri değerlendirilirken“Europa Society of Cardiology (ESC) 2019 Dislipidemi Kılavuzu”referans alındı. Bulgular: Çalışma grubunun yalnızca %24.6'sı hedef LDL-K değerine ulaşmıştır. AKS hastalarının %20.8'i, stabil KAH'ların %28.1'i hedefe ulaşmış olmakla birlikte bu oran istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Hastaların %11.8'i hiçbir lipid düşürücü tedavi almamaktadır. %36.4'ü düşük yoğunluklu statin, %51.7 yüksek yoğunluklu statin ve %0.9'u statin + ezetimib ile kombine tedavi almaktadır. Bazal LDL seviyeleri, lipid düşürücü tedavi almak ve yüksek yoğunluklu statin tedavisi hedefe ulaşmada etkili olan faktörler olarak bulunmuştur. Sonuç: Koroner arter hastalarında LDL-K kontrolünün oldukça yetersiz olduğu görülmüştür. Kılavuz hedeflerine ulaşamayan hastalarda yüksek yoğunluklu statin kullanılması ve kombinasyon tedavisi verilerek maksimal tedavi dozuna çıkılması amaçlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the levels of achieving target LDL-C levels and the influencing factors among patients with acute coronary syndrome and stable coronary artery disease presenting to cardiology clinic, according to the 2019 European Society of Cardiology (ESC) lipid Management Guidelines. Materials and Methods: Between January 1, 2022 and August 31, 2022, a total of 1407 consecutive patients who were admitted to the Cardiology Clinic of Istanbul Training and Research hospital with acute coronary syndrome and diagnosed with stable coronary artery disease via elective coronary angiography were evaluated based on inclusion and exclusion criteria. Thus, a total of 321 patients, including 154 diagnosed with ACS and 167 with confirmed stable CAD, were enrolled in the study. The initial follow up laboratory values within 3-6 months after discharge were recorded for all patients participating in the study. When evaluating the cholesterol parameters of patients receiving antilipidemic therapy, the 'European Society of Cardiology (ESC) 2019 lipid Management Guidelines' were used as a reference. Results: Only 24.6% of the study group achieved the target LDL-C level. While 20.8 of ACS patients and 28.1% of stable CAD patients reached the target, this difference was not statistically significant. 11.8% of patients did not receive any lipid-lowering therapy. 36.4% were on low-intensity statin, 51.7% were on high-intensity statin and 0.9% were on statin+ ezetimibe combination therapy. Baseline LDL levels, receiving lipid-lowering therapy and high-intensity statin therapy were found to be effective factors in achieving the target. Conclusion: It has been observed that LDL-C control is quite inadequate in patients with coronary artery disease. In patients who do not reach guideline targets, the aim should be to use high- intensity statin therapy and combination therapy to achieve the maximal treatment dose.